Old Fashioned 10 Miler  -  2/16/2020
More info/Sign up   •    Contact Us
Colonial Road Runners (102 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (68 in division)
1 1:05:38.69 235 Michael Russo
2 1:08:19.51 181 Edward Valentine
3 1:14:17.44 35 John Fischer
4 1:15:15.15 539 Linda Solomon
5 1:16:08.97 752 Rebecca Ivester
6 1:17:21.31 964 Lucía Alzaga
7 1:18:03.35 90 Stephen W
8 1:20:30.14 215 Matt Howe
9 1:21:54.96 179 Tim Trenger
10 1:21:51.55 584 Julie Sargeant
11 1:23:01.10 122 David Fortin
12 1:26:50.81 188 Buddy Wilt
13 1:29:22.86 912 Elizabeth Sheibley
14 1:32:28.20 728 Tara Greaves
15 1:33:45.51 1119 Lori Marini
16 1:34:15.60 284 Thomas Stracqualursi
17 1:34:49.08 826 Erzsebet Medeiros
18 1:35:23.90 930 Bethany Sylvia
19 1:35:25.24 40 Christopher Hayward
20 1:36:29.24 425 Debby Law
21 1:37:54.44 368 Emilie Bent
22 1:39:07.54 492 Julie Gallup
23 1:39:55.30 273 Eric Mellyn
24 1:41:11.99 536 Kristen Schelleng
25 1:41:18.89 82 Edward Schelleng
26 1:41:33.14 391 Dina Dolan
27 1:41:21.37 117 Pattiann Daniels
28 1:41:24.08 896 Jennifer Rose
29 1:41:29.53 927 Melissa Sullivan
30 1:41:41.51 780 Allison Lamie
31 1:41:46.90 376 Rebekah Caylor
32 1:43:02.82 400 Jessica Foley
33 1:45:05.15 319 Suzanne Kosta
34 1:46:18.95 73 Greg O’connor
35 1:45:51.04 314 Melaney Hodge
36 1:47:01.12 312 Cheryl Greeson
37 1:47:13.51 351 Christine Williams
38 1:48:29.79 42 Daniel Inglis
39 1:48:22.39 348 Nancy Trenger
40 1:48:52.89 1005 Jt Frucci
41 1:48:53.85 343 Cristin Surette
42 1:49:35.35 475 Lauren Adams
43 1:53:54.22 1048 Lucy Mograss Jordan
44 1:53:53.92 422 Laura Krim
45 1:54:32.96 324 Carolann McCarron
46 1:56:37.10 704 Lorraine Fano
47 1:57:10.19 125 John Goldrosen
48 1:56:53.34 295 Nancy Belmar
49 1:57:24.73 356 Grace Adams
50 1:59:56.28 366 Michelle Beery-Brooks
51 2:00:26.30 14 Louis Cameron
52 2:02:03.11 1103 Ann Bishop
53 2:02:02.93 326 Michelle McKeen
54 2:03:36.96 20 Pamela Corkery
55 2:05:18.62 68 Jeff Nevulis
56 2:05:12.68 502 Beverly Howland
57 2:07:05.14 573 Marcy Zuk
58 2:07:19.94 433 Elizabeth Manney
59 2:08:54.75 96 Kristen Winger
60 2:08:13.56 410 Ellen Gustafson
61 2:10:36.86 452 Sandy Patel
62 2:14:20.30 193 Margaret Anastasi
63 2:15:56.23 978 Elizabeth Borges
64 2:19:28.33 570 Christina Sheehan
65 2:20:18.56 315 Mary Horowitz
66 2:28:47.20 995 Kevin Eddy
67 2:30:23.04 69 Nicole Nevulis
68 2:30:22.88 113 Celeste Connors
5K Open (34 in division)
1 19:12.89 235 Michael Russo
2 23:05.99 215 Matt Howe
3 23:51.30 584 Julie Sargeant
4 24:44.11 188 Buddy Wilt
5 25:20.49 425 Debby Law
6 26:03.61 912 Elizabeth Sheibley
7 27:37.10 40 Christopher Hayward
8 28:02.39 930 Bethany Sylvia
9 27:55.03 14 Louis Cameron
10 28:41.82 927 Melissa Sullivan
11 28:31.69 117 Pattiann Daniels
12 28:32.24 492 Julie Gallup
13 28:49.46 472 Allison Wilt
14 29:32.04 343 Cristin Surette
15 29:39.87 314 Melaney Hodge
16 29:52.66 376 Rebekah Caylor
17 30:14.59 400 Jessica Foley
18 30:47.79 348 Nancy Trenger
19 30:51.70 68 Jeff Nevulis
20 31:04.03 896 Jennifer Rose
21 31:08.04 351 Christine Williams
22 32:40.68 502 Beverly Howland
23 32:03.96 259 Dan Gorman
24 32:35.73 20 Pamela Corkery
25 32:36.72 573 Marcy Zuk
26 32:41.09 1103 Ann Bishop
27 33:12.93 326 Michelle McKeen
28 32:48.62 422 Laura Krim
29 33:36.66 69 Nicole Nevulis
30 34:55.77 410 Ellen Gustafson
31 35:11.13 978 Elizabeth Borges
32 35:22.60 995 Kevin Eddy
33 36:53.59 96 Kristen Winger
34 39:15.09 321 Shannon MacGregor
TVFR (60 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (36 in division)
1 1:03:33.53 218 Aaron Ladd
2 1:10:47.54 157 Donald Palladini
3 1:10:47.10 175 Stephen Sullivan
4 1:10:56.59 177 Ryan Taintor
5 1:11:23.50 1075 Jay Salus
6 1:12:28.09 109 Mark Capparella
7 1:12:39.07 810 Alleigh Matthews
8 1:14:05.71 847 Lori Muhr
9 1:17:25.29 398 Stacey Federico
10 1:17:23.82 406 Katie Giroux
11 1:17:14.34 540 Taylor Stott
12 1:20:26.59 585 Susan Spencer
13 1:21:03.29 792 Sandra Lehane
14 1:23:12.49 729 Joe Gualtieri
15 1:23:36.52 1093 Leo Trottier
16 1:24:14.57 743 Erin Houlihan
17 1:24:27.68 870 Ethan Peloquin
18 1:26:34.05 597 Donna Antkowiak
19 1:27:06.58 867 Thribhuvan Parupalli
20 1:27:43.47 155 Lincoln Merrihew
21 1:27:52.06 953 Reed Woodbury
22 1:27:52.04 51 Kevin Lemire
23 1:27:50.76 982 Trista Brown
24 1:29:39.10 457 Sarah Roy
25 1:33:42.01 4 George Andrew
26 1:34:14.10 512 Valbona Lataille
27 1:36:17.82 399 Jennifer Fields
28 1:36:42.08 11 John Brown
29 1:41:43.69 939 Mayumme Vieira
30 1:42:24.09 571 Rose St. Pierre
31 1:46:45.16 1095 Linda Usher
32 1:46:45.19 1094 Doug Usher
33 1:47:08.83 87 Michael Triber
34 1:56:49.40 332 Dawn Palladini
35 1:57:19.28 1043 Henrique Marques
36 2:00:11.72 442 Teresa Medeiros
5K Open (24 in division)
1 17:44.36 218 Aaron Ladd
2 19:03.17 669 Philip Crocker
3 19:52.34 157 Donald Palladini
4 23:34.50 540 Taylor Stott
5 25:21.65 867 Thribhuvan Parupalli
6 24:01.78 457 Sarah Roy
7 24:10.91 597 Donna Antkowiak
8 24:11.70 1093 Leo Trottier
9 26:25.89 51 Kevin Lemire
10 26:48.48 4 George Andrew
11 27:11.51 155 Lincoln Merrihew
12 26:52.87 939 Mayumme Vieira
13 27:23.88 743 Erin Houlihan
14 27:23.40 792 Sandra Lehane
15 27:26.96 953 Reed Woodbury
16 28:05.66 87 Michael Triber
17 28:24.93 571 Rose St. Pierre
18 30:11.90 994 Jill Duhaime
19 30:12.12 969 Paul Barrows
20 30:12.84 574 Cheryl Asselin
21 30:28.35 1046 Jill McKelvey
22 31:57.09 442 Teresa Medeiros
23 32:05.15 332 Dawn Palladini
24 34:28.86 289 Linda Zavalick
RIRR (36 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (23 in division)
1 1:09:22.28 197 Carlos Cosme
2 1:12:48.33 374 Mary Cass
3 1:19:05.59 126 Johann Gomez
4 1:19:49.25 517 Kristin Lombardi
5 1:19:46.27 1116 Michael Holtman
6 1:20:06.22 450 Laura Pagnozzi
7 1:20:25.45 33 Jim Ferns
8 1:21:45.73 24 Mark Difranco
9 1:27:53.66 223 Kate McGowan
10 1:31:21.47 828 Lisa Meehan
11 1:36:13.25 281 John Santillo
12 1:36:40.64 529 Georgia Panagopoulos
13 1:37:48.31 385 Marianne Currie
14 1:42:30.44 1126 Paul Carlson
15 1:42:30.28 1059 Cindy Picard
16 1:48:26.58 649 Katelyn Champine
17 1:58:02.81 609 Richard Barke
18 1:58:45.79 844 Solange Morrissette
19 2:01:46.18 800 Rebekah Lucchetti
20 2:01:51.63 459 Natalia Scarpetti
21 2:04:54.38 411 Tammy Harrigan
22 2:04:54.35 393 Elizabeth Eddins
23 2:14:30.07 18 Donald Clukies
5K Open (13 in division)
1 20:06.82 374 Mary Cass
2 26:49.52 609 Richard Barke
3 27:49.63 385 Marianne Currie
4 27:42.19 529 Georgia Panagopoulos
5 28:51.26 1059 Cindy Picard
6 28:51.52 411 Tammy Harrigan
7 33:01.71 18 Donald Clukies
8 33:12.10 800 Rebekah Lucchetti
9 34:34.68 320 Patricia Kurzynski
10 35:09.00 459 Natalia Scarpetti
11 34:53.25 458 Renee Saris-Baglama
12 37:09.79 264 Stan Kurzynski
13 37:22.00 482 Emily Cosme
Soles of Medfield (19 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (12 in division)
1 1:00:01.31 115 Albert Crooker
2 1:09:43.86 1086 Jonathan Steeves
3 1:10:24.49 27 Michael Donohue
4 1:17:40.29 907 Karen Schneider
5 1:28:38.63 3 Matthew Anderson
6 1:30:03.12 968 Emily Bahnsen
7 1:30:11.23 541 Danielle Sullivan
8 1:30:24.27 461 Meghan Ship
9 1:30:46.91 1040 Amanda MacBeth
10 1:31:34.18 802 Kathryn Lynch
11 1:40:49.08 806 Stephen Mahan
12 1:42:44.27 337 Jessica Rice Healey
5K Open (7 in division)
1 25:05.66 3 Matthew Anderson
2 28:00.84 968 Emily Bahnsen
3 28:01.22 541 Danielle Sullivan
4 28:01.41 1040 Amanda MacBeth
5 28:38.55 337 Jessica Rice Healey
6 29:28.97 367 Lauren Beitelspacher
7 31:19.94 806 Stephen Mahan
Thursday Strong (19 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (10 in division)
1 1:10:10.55 1105 Jaffery Larnard
2 1:18:24.89 885 Pj Proscia
3 1:28:04.17 601 Abbie Atkins
4 1:34:27.05 469 Charlotte Walsh
5 1:34:26.50 294 Catherine Basham
6 1:46:46.67 496 Nancy Gomes
7 1:50:00.59 1084 Samantha Spina
8 1:51:13.75 825 Ellen McQuaid
9 1:51:05.24 629 Jennifer Brady
10 2:17:15.56 409 Valessa Guinan
5K Open (9 in division)
1 23:36.16 885 Pj Proscia
2 26:34.42 364 Janice Barczys
3 30:00.03 409 Valessa Guinan
4 30:53.80 1084 Samantha Spina
5 34:54.02 357 Kim Alves
6 34:50.14 305 Deb Crowley
7 39:22.23 787 Dasha Layne
8 39:55.12 547 Annette White
9 39:55.09 299 Erin Campbell
Northeastern Club Running (16 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (9 in division)
1 51:30.92 754 Luke Janik
2 56:15.43 848 David Muir
3 56:18.81 817 Drew McGlynn
4 58:41.20 873 Matt Petrocelli
5 1:03:46.76 877 Andres Pinedo
6 1:04:22.61 854 Kyle Nameth
7 1:11:35.42 889 Gabby Rao
8 1:11:35.13 887 Meghan Quon
9 1:18:37.34 599 Ava Asai-Sarris
5K Open (7 in division)
1 15:28.74 738 Thomas Hinds
2 16:13.99 873 Matt Petrocelli
3 16:43.77 116 Samuel Culver
4 18:25.70 854 Kyle Nameth
5 18:43.67 612 Simon Bass
6 19:11.86 889 Gabby Rao
7 19:18.54 163 Domenic Privitera
Running Around Plymouth (11 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (6 in division)
1 1:18:33.05 516 Joseph Leonard
2 1:19:45.57 552 Sarah Bena
3 1:32:38.09 95 Adam Winger
4 1:33:59.45 287 James Tougas
5 1:37:28.36 449 Kelli Orava
6 1:46:35.36 407 Susan Glover
5K Open (5 in division)
1 22:24.85 516 Joseph Leonard
2 26:59.91 287 James Tougas
3 29:20.11 449 Kelli Orava
4 30:25.04 407 Susan Glover
5 30:18.29 95 Adam Winger
GFRC/Team Framingham (9 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (8 in division)
1 1:06:20.75 161 Scott Pettingell
2 1:15:12.56 1016 Bruce Hardy
3 1:29:33.94 1020 Eric Jacobsen
4 1:33:01.09 479 Melissa Arnold
5 1:33:01.06 1124 Jamie Burgoyne-Halbert
6 1:33:14.89 1123 Esther Powell
7 1:37:35.24 639 Lisa Burgess
8 1:40:56.02 9 Mike Bower
5K Open (1 in division)
1 19:14.45 161 Scott Pettingell
Highland City Striders (9 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (8 in division)
1 1:07:47.62 600 Caitlyn Ashton
2 1:11:25.24 131 Steve Jackson
3 1:15:42.66 641 Andrew Burnett
4 1:16:56.46 676 Sarah Day
5 1:21:43.36 834 Daniel Milton
6 1:22:18.99 713 Sharon Foster
7 1:23:04.87 1122 Katie Fobert
8 1:38:00.73 868 Melissa Peirce
5K Open (1 in division)
1 29:50.09 868 Melissa Peirce
November Project (8 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (7 in division)
1 1:12:37.19 913 David Sheridan
2 1:24:52.60 107 John Brownell
3 1:34:16.31 506 Katie Kloss
4 1:41:56.10 430 Meghan MacDonald
5 1:49:53.75 980 Ashley Bouthillier
6 1:51:57.53 976 Keri Blais
7 2:01:56.03 1074 Gabrielle Salisbury
5K Open (1 in division)
1 28:06.00 506 Katie Kloss
Thirsty Irish Runners (8 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (6 in division)
1 1:24:24.61 151 Denis McElligott
2 1:29:43.18 812 Bob McColgan
3 1:31:39.36 1069 Joe Rooney
4 1:33:47.89 176 Barbara Sutherby
5 1:36:49.30 72 Sean O’brien
6 1:41:24.23 1066 Nick Renzulli
5K Open (2 in division)
1 23:44.59 151 Denis McElligott
2 35:43.89 1118 Lou Falcone
BEN (7 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (4 in division)
1 1:05:53.50 242 Haiming Wu
2 1:06:05.30 243 Zuo Zhang
3 1:06:12.96 213 Mingliang Guo
4 1:15:13.77 797 Chunhua Liu
5K Open (3 in division)
1 18:20.25 243 Zuo Zhang
2 18:23.89 213 Mingliang Guo
3 20:29.81 797 Chunhua Liu
HFC Striders (7 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (6 in division)
1 1:04:24.85 1026 Mark Kenwood
2 1:07:21.40 1065 Justin Renz
3 1:08:43.61 678 Dana Deingenis
4 1:10:24.31 744 Christine Howe
5 1:12:46.05 769 Greg Knott
6 1:22:09.62 1039 Matt Lynch
5K Open (1 in division)
1 19:51.78 1065 Justin Renz
The PACE Makers (7 team members)
Place Time Bib# Name More
5K Open (7 in division)
1 21:39.98 658 Holly Cohan
2 22:53.49 720 Rachel Gedansky
3 26:56.60 302 Johanna Cohan
4 27:35.95 608 Grace Bang
5 28:07.48 853 Shea Nagle
6 30:32.07 960 Laura Zocchi
7 31:43.42 762 Katie Kelley
Not Fast Just Furious (5 team members)
Place Time Bib# Name More
5K Open (5 in division)
1 30:25.02 58 Scott MacKenzie
2 32:59.48 519 Sarah MacKenzie
3 33:28.91 267 Mark MacDonald
4 45:57.14 431 Allison MacIntire
5 45:56.42 322 Cheryl MacIntire
Central Mass Badasses (4 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (4 in division)
1 1:26:53.46 526 Kathleen O'Connor
2 1:50:50.59 340 Linda Simmons
3 1:54:13.08 562 Michelle Harris
4 1:54:46.65 373 Jennifer Caron
Elitefeats (4 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (2 in division)
1 1:26:12.97 89 John Vogt III
2 1:29:44.07 943 Gregory Waxman
5K Open (2 in division)
1 21:39.17 943 Gregory Waxman
2 22:40.35 89 John Vogt III
GNRC (4 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (3 in division)
1 1:11:04.51 222 Terence Martin
2 1:24:31.97 1063 Lisa Raeke
3 1:24:52.11 757 Michael Jordan
5K Open (1 in division)
1 24:09.72 757 Michael Jordan
Greater Boston Track Club (3 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (2 in division)
1 56:58.03 1111 Eric Mendoza
2 1:04:46.89 62 Chip Melleby
5K Open (1 in division)
1 17:17.14 638 Scott Burger
Greater New Bedford Track Club (3 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (2 in division)
1 1:11:15.83 456 Janytzabell Rodriguez-Ramos
2 1:17:34.39 987 Bethany Couto
5K Open (1 in division)
1 19:47.55 456 Janytzabell Rodriguez-Ramos
Heartbreak Hill Striders (3 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (2 in division)
1 1:17:02.53 1104 Didier Weizman
2 1:54:16.17 655 Steven Chilton
5K Open (1 in division)
1 30:52.91 655 Steven Chilton
You're-A-Peein-Union (3 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (3 in division)
1 1:12:41.82 153 Chris McKenna
2 1:17:27.95 8 Brian Beahn
3 1:26:42.75 167 John Rodier
10 guns run (2 team members)
Place Time Bib# Name More
5K Open (2 in division)
1 27:02.82 46 Justin Kmieciak
2 28:22.16 360 Crystal Arel
Beer Bacon Bandits (2 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (2 in division)
1 1:08:40.89 514 Nicole Leblanc
2 1:26:47.43 50 Derek Leblanc
Sole Sisters (2 team members)
Place Time Bib# Name More
5K Open (2 in division)
1 29:25.10 481 Joanne Candlen
2 33:02.78 408 Cheryl Greene
Striking Runners (2 team members)
Place Time Bib# Name More
10M Open (1 in division)
1 2:33:45.64 283 Kellie Silveira
5K Open (1 in division)
1 41:36.78 283 Kellie Silveira
Central Mass Strider (1 team member)
Place Time Bib# Name More
10M Open (1 in division)
1 1:18:28.32 66 James Morrissey
Event Website (1 team member)
Place Time Bib# Name More
5K Open (1 in division)
1 19:57.10 860 Brendan O'Brien
Natick Police Chase Team (1 team member)
Place Time Bib# Name More
10M Open (1 in division)
1 1:39:29.31 48 Scott Lacerra
RIH3 (1 team member)
Place Time Bib# Name More
5K Open (1 in division)
1 34:58.33 775 Hairy Krishna
Wattie Ink (1 team member)
Place Time Bib# Name More
10M Open (1 in division)
1 1:29:13.07 551 Leslie Battle

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media