St. Joseph’s College Invitational  -  10/19/2019
More info/Sign up   •    Contact Us
TCNJ (26 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (13 in division)
1 27:53.30 532 Tyler Balas
2 28:04.90 537 Kevin Christensen
3 28:10.10 540 Fabian Mestanza
4 28:22.00 535 Alex Carideo
5 28:25.50 534 Gabriel Calandri
6 28:43.10 538 Stuart Gruters
7 29:25.70 539 Michael Iannotta
8 29:32.60 541 Cedric Noel
9 29:37.00 533 Alex Cafiero
10 29:41.10 542 Matthew Smith
11 29:41.80 536 Andrew Chamberlain
12 29:55.50 543 Dan Sullivan
13 30:30.10 544 Steve Vazquez
Women 5K (13 in division)
1 20:41.40 521 Marykate Bailey
2 20:44.70 525 Jazzlyn Diaz
3 21:03.50 526 Casey Hopkins
4 21:20.30 529 Valentina Palomo
5 21:20.60 524 Christina Cauley
6 21:36.20 522 Hailey Bookwalter
7 21:53.70 528 Jill Neggia
8 21:53.90 530 Zoe Paxos
9 22:08.40 527 Katelyn Morgan
10 22:17.00 520 Elizabeth Askin
11 23:26.90 523 Sarah Carlson
12 24:23.00 531 Kelly Tucker
13 25:12.30 519 Nicole Arita
SUNY Maritime (25 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (19 in division)
1 28:28.30 500 Jack Lehnhardt
2 29:45.70 517 Patrick Wisti
3 29:47.70 511 Marco Rosado
4 29:48.90 509 Kyle Pabalan
5 29:52.00 508 Kyle O'Brien
6 30:04.60 510 Austen Rohmann
7 30:40.00 518 Jonah Yonks
8 31:23.80 499 Sean Hobson
9 31:27.10 513 Greyson Sladic
10 31:51.10 494 Lucien De Neve
11 32:44.80 502 Matthew Maidhof
12 33:00.80 496 Dylan Flaxman
13 33:02.30 505 Shane Nembach
14 33:15.60 514 Maxwell Unti
15 35:10.80 497 Benjamin Francisco
16 37:05.10 512 Ryan Salvia
17 40:14.90 515 Matthew Vandenburgh
18 40:28.80 503 Brendan McLoughlin
19 43:11.10 504 Michael Murphy
Women 5K (6 in division)
1 21:24.80 492 Rebecca Zareva
2 21:27.10 491 Rachel Zareva
3 22:16.90 487 Bethany Champlin
4 24:47.90 486 Charlotte Anich
5 27:11.30 4279 Celine Prenatt
6 29:37.70 490 Katherine Schillat
Farmingdale St. (24 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (13 in division)
1 28:52.40 129 Evan McCrann
2 29:44.80 130 Connor McKeever
3 30:19.70 127 Joshua Green
4 32:00.80 135 Dydro Prosper
5 33:56.00 137 Jon Texidor
6 34:44.10 132 Thomas Moeller
7 35:14.30 136 Wyatt Rogers
8 36:00.10 125 Thomas Catalanotto
9 36:11.70 128 Nicholas Kasin
10 38:55.00 126 Joseph Galante
11 39:21.50 131 Jake Messling
12 42:17.80 124 Austin Andriano
13 46:10.20 133 Joseph Motis
Women 5K (11 in division)
1 21:11.60 119 Erin Lettieri
2 21:27.50 116 Nicole Ferguson
3 21:41.30 118 Alycia Haynes
4 22:20.00 117 Francesca Frasco
5 22:29.40 123 Hailey Waltherns
6 25:40.10 112 Nazira Bah-Traore
7 25:48.10 121 Haley Perez
8 26:36.00 114 Brenna Corr
9 26:39.90 122 Jessica Wahlen
10 28:16.00 113 Kylee Chambers
11 30:58.10 115 Kaitlyn Curry
St. Joseph's (L.I.) (22 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (9 in division)
1 28:14.10 445 Matt Lopez
2 28:35.20 449 Ryan Wilson
3 28:43.90 443 Nick Deluca
4 28:56.30 448 Dennis O'Rourke
5 30:13.00 450 Patrick Wuss
6 31:19.10 444 Anthony Hristidis
7 32:21.00 441 Jeremy Anderson
8 33:22.00 447 Chris Newham
9 35:09.70 446 Jimmy Malone
Women 5K (13 in division)
1 20:19.50 432 Meagan Haviland
2 21:21.10 434 Karli Murphy
3 21:44.80 440 Sandra Vivar Marin
4 22:02.40 429 Caleigh Capek
5 22:12.10 428 Julia Boris
6 22:15.60 435 Jennifer O'Connor
7 22:20.10 433 Marlee Lopez
8 23:17.20 439 Emily Venturi
9 24:01.70 431 Alex Ehrhart
10 24:48.10 437 Lemonia Strombos
11 25:03.00 438 Stephanie Surrusco
12 27:09.60 436 Vicky Quinones
13 27:12.20 430 Pyper Cline
Pratt Institute (17 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (6 in division)
1 27:19.50 361 Macalistair Anderson
2 30:17.70 373 Max Yokoo
3 31:20.80 370 Alec Torio
4 32:21.60 369 Rafael Siciliano
5 32:33.00 364 Dylan Cabral
6 34:19.60 372 Bruce Westgate
Women 5K (11 in division)
1 20:25.80 352 Chloe Morris
2 20:26.70 356 Peg Smith
3 22:07.00 358 Lauren Walker
4 24:12.80 359 Jae Wendell
5 24:37.80 346 Lisa Barber
6 24:49.60 350 Haley Mitchell
7 25:24.00 351 Marcela Monko
8 25:43.20 355 Andrea Santos
9 27:12.50 345 Bethelhem Arrastia Nowak
10 27:20.70 348 Lena Lin
11 31:07.50 354 Natalia Rossi
Pace (16 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (6 in division)
1 29:29.10 341 Killian McCole
2 31:12.50 338 Richard Harris
3 32:05.50 342 Ryan Oakes
4 32:07.90 340 Ceasar Lugo
5 32:48.20 339 Sean Lowery
6 40:34.20 336 Nicholas Becker
Women 5K (10 in division)
1 21:06.00 333 Juliet Rich
2 21:10.20 334 Heaven Swan
3 21:13.70 331 Camryn Podgorski
4 22:54.10 325 Lauren Curcio
5 23:38.30 329 Marina Lopez
6 24:47.80 332 Crystal Raines
7 25:18.70 322 Shea Cody
8 26:50.70 328 Christina Jeroloman
9 31:08.30 323 Samantha Conlan
10 33:04.60 327 Joanna Jacobsen
Purchase (16 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (9 in division)
1 28:31.20 388 Sam Davidoff
2 31:47.50 386 Sean Cohen
3 34:21.70 393 Harrison Isaac
4 35:18.30 395 Ryan Majors
5 35:57.00 390 Justin Fonrose
6 38:07.10 387 Timothy Daly
7 38:23.00 397 William Ramirez
8 44:38.50 391 Jalen Guichardo
9 50:23.00 394 Max Kaufman
Women 5K (7 in division)
1 20:50.70 382 Haley Maerz
2 23:48.50 384 Alexandra Palermo
3 27:44.00 374 Sarah Bowman
4 28:36.60 383 June O'Brien
5 29:25.70 380 Julia Klot
6 31:16.00 376 Hesed Cid
7 31:29.10 378 Ashley George
Baruch (15 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (10 in division)
1 30:30.50 22 Victor Carrano
2 31:18.10 21 Juan Bedoya Corredor
3 31:19.10 20 Amadou Barry
4 32:12.70 28 Armend Lulani
5 34:11.80 25 Caleb Hoo
6 35:46.90 31 Jack Santoro
7 38:00.20 29 David Merlinsky
8 38:01.70 19 Yassin Aitmaatallah
9 40:07.70 30 Matthew Sanchez
10 50:48.40 24 Julio Hernandez
Women 5K (5 in division)
1 26:45.50 17 Amanda Lee
2 31:35.70 13 Karina Chiqui
3 32:14.90 15 Shemontee Chowdhury
4 32:22.10 18 Nathalia Molineros
5 34:05.80 16 Sadia Huque
Bergen CC (15 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (13 in division)
1 28:26.10 40 Christopher Benitez
2 28:51.80 44 Jorge Dutan
3 30:43.30 50 Bryce Merwin
4 30:46.60 39 Anthony Barrera
5 33:51.50 48 Joseph Lema
6 34:53.00 45 Jordyn Harrigan
7 34:59.50 41 Darwin Cabral
8 35:24.80 37 Bryan Aracena
9 35:36.80 46 Cole Labruzzo
10 36:06.50 42 Luis Cedeno
11 36:56.00 49 Isaac Martinez
12 38:23.60 51 Rey Miller
13 45:32.00 43 Pablo Collado
Women 5K (2 in division)
1 23:14.00 35 Gabrielle Grant
2 23:18.40 36 Emma O'Brien
Bloomfield (15 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (8 in division)
1 28:01.60 63 Giovanni Aracena
2 28:08.80 66 Marc Lugo
3 28:13.70 68 Nicholas Rivera
4 29:30.20 67 Jensen Nunez
5 29:54.30 70 Oneil Williams
6 30:11.60 69 Zion Watson
7 30:11.70 65 Isaiah Curbelo
8 31:40.40 64 Vincent Brown
Women 5K (7 in division)
1 20:33.50 53 Manuela Caraballo
2 20:48.00 55 Vanessa Felice
3 21:31.10 60 Jazmin Savage
4 22:00.70 61 Dana Seamon
5 22:02.10 56 Yani Gordon-Bester
6 24:02.10 62 Jazmine Wiggs
7 26:02.30 58 Felicia Haidara
John Jay (15 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (9 in division)
1 30:20.60 176 Jack Bodnar
2 30:21.40 177 Zach Chevere
3 32:22.30 175 Carlos Benitez
4 32:37.80 182 Danny Mendoza
5 33:19.60 178 Brandon Dial
6 33:25.90 181 Aneal Mahabir
7 34:12.40 174 Joshua Amador
8 36:15.50 179 Jamie Haskell
9 37:40.10 183 Ryan Quach
Women 5K (6 in division)
1 22:14.80 168 Kellie Courtney
2 22:41.10 173 Victoria Sales
3 23:20.40 170 Joceline Flores
4 28:16.20 167 Esmeralda Connors
5 28:53.30 169 Geselle Dominguez
6 30:26.60 171 Daisy Hernandez
Montclair State (15 team members)
Place Time Bib# Name More
Women 5K (15 in division)
1 20:28.60 277 Kelly Weckstein
2 21:17.80 266 Giana Dilascio
3 21:43.40 267 Brooke Filippini
4 21:44.10 265 Christiana Caprio
5 21:49.20 275 Camryn Tomao
6 21:52.60 276 Julia Watts
7 22:18.40 264 Isabel Campbell
8 22:51.10 274 Natasha Senatus
9 23:44.10 261 Emily Albright
10 23:50.40 271 Samantha Miller
11 25:21.30 270 Alison Michaca
12 27:37.10 269 Jackie Kinder
13 27:58.50 263 Jodi Buri
14 28:19.00 273 Natalie Rzepka
15 28:41.30 262 Ashley Angiolini
Felician (14 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (6 in division)
1 28:48.70 162 Joel Garcia
2 29:14.80 164 Jake Thoden
3 30:41.70 163 Anthony Sarmiento
4 31:50.10 159 Jason Argueta
5 33:07.20 160 Daniel Driscoll
6 42:10.40 161 Jhasim Dunn
Women 5K (8 in division)
1 19:58.80 154 Ashley Linares
2 20:02.70 156 Shayla Morales
3 20:22.60 157 Jillian O'Brien
4 20:23.60 158 Vanessa Saiboo
5 20:36.50 149 Hadeel Alshujaieh
6 21:17.50 152 Jane Burgoyne
7 21:32.10 150 Briseidy Balderas
8 24:04.40 155 Alysson Martinez
Molloy (14 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (8 in division)
1 27:30.40 243 Stephen Barbaro
2 28:17.30 245 John Fitzsimmons
3 29:06.40 247 Matthew Healy
4 29:44.40 249 Matteo Itri
5 31:36.40 244 James Finnegan
6 33:29.50 248 Joe Hunt
7 34:48.50 250 Robert Mongitore
8 39:28.30 251 Andrew Powers
Women 5K (6 in division)
1 21:33.20 234 Kristi Ackerina
2 22:05.60 235 Jessica Friedman
3 22:31.50 242 Nancy Vasquez
4 22:33.40 241 Evie Strati
5 23:26.40 240 Karina Romero
6 23:47.90 239 Maureen O'Callaghan
Staten Island (13 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (7 in division)
1 28:54.70 476 Spencer Milito
2 29:01.20 4276 Mohammed Qadri
3 29:01.60 478 David Outlaw
4 30:51.50 474 Ahmed Khodir
5 34:10.90 479 Daniel Palmieri
6 36:40.20 475 Kevin Kidney
7 39:00.80 473 Joseph Franco
Women 5K (6 in division)
1 23:26.40 461 Tristiana Adragna
2 24:17.70 468 Rachel Edmonds
3 24:32.20 4277 Ariel Ng
4 25:21.50 465 Patricia Corey
5 26:27.70 4278 Alissa Foley
6 26:57.00 467 Victoria Debernardo
Sarah Lawrence (12 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (6 in division)
1 33:31.80 426 Sigmund Tscherisch
2 33:35.50 421 Nathaniel Gabor
3 34:10.00 427 William Tway
4 37:43.40 419 Lee Brown
5 38:01.30 424 Michael McCabe
6 41:06.40 422 Ellery Goodsell
Women 5K (6 in division)
1 24:14.80 406 Janey Bombara
2 24:28.90 415 Fernanda Standora
3 25:00.30 412 Lea Perry
4 28:40.00 405 Caroline Beegan
5 30:21.80 410 Sasha Madden
6 31:16.50 418 Natalie Wyse
CCNY (11 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 29:17.80 100 Merlin Padilla Jr.
2 31:15.30 99 Edy Morales
3 32:48.20 101 Damian Rivera
4 35:10.00 96 Mohammed Al Muhaymin
5 36:35.70 97 Amilcar Alfaro-Martell
Women 5K (6 in division)
1 21:47.20 93 Yanelle Serrano
2 25:49.70 89 Amy Jacob
3 26:07.70 95 Frieja White
4 28:57.40 87 Melanie Garcia
5 29:28.70 92 Claudia Serna
6 31:05.30 88 Tanya Hounkpevi
Medgar Evers (11 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 39:12.50 233 Dontge Waddell
2 42:50.30 232 Eliah Tull
3 46:08.10 227 Moussa Diarra
4 49:07.20 230 Garron Thomas
5 1:05:31.10 229 Colin Smith
Women 5K (6 in division)
1 29:59.60 223 Nicole Marsh
2 32:03.60 222 Lainsha Foster
3 32:10.00 224 Tamia Telesford
4 35:17.80 219 Dominique Charles
5 35:21.00 217 Amber Adrien
6 38:27.30 220 Anbriel Chery
Mt. St. Vincent (11 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 37:50.10 292 Joseph O'Donnell
2 37:53.00 289 William Dennis
3 38:33.60 290 Matthew Jones
4 39:43.70 288 Andrew Carrasquillo
5 53:17.50 291 Stefan Moleta
Women 5K (6 in division)
1 24:10.20 278 Ariana Bolourchi
2 27:15.80 280 Whelan Katerina
3 28:46.90 283 Emmaluisa Riano
4 29:00.00 285 Kate Stack
5 29:09.50 282 Amanda Palazzo
6 29:33.80 286 Samantha Stefko
Lehman (10 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 29:17.90 195 Max Dell-Thibodeau
2 33:30.60 203 Levi Vazquez
3 37:06.90 200 Christian Santos
4 45:43.60 201 Jinesh Shaji
5 49:16.20 197 Miguel Martinez
Women 5K (5 in division)
1 20:43.30 188 Glory Odeh
2 22:49.00 187 Shanique James
3 27:12.90 186 Tyla Dupree
4 27:51.90 184 Natalie Cancino
5 29:12.40 193 Keyanna Vereen
Manhattanville (10 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (9 in division)
1 27:45.50 210 Papa Diop
2 28:11.30 209 Lucas Dellaporta
3 29:20.70 213 Shane Kimball
4 29:24.50 215 Dayshawn Siranaula
5 30:35.20 214 Corey McKenna
6 32:16.70 211 Kevin Goehl
7 33:18.00 208 Anthony Crocco
8 35:51.30 216 Matthew Zivan
9 41:43.00 212 Thomas Hopkins
Women 5K (1 in division)
1 23:22.30 204 Christina Anderson
Old Westbury (10 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 35:42.60 317 Nicolas Labiento
2 38:32.30 318 Alberto Matsuura
3 38:45.20 315 Joseph Boomer
4 40:32.40 321 Brandon Vivelo-Biscardi
5 40:54.00 319 Thomas Messemer
Women 5K (5 in division)
1 23:54.00 313 Emma Warner
2 27:02.30 314 Denae Wheeler
3 30:52.80 312 Nicole Spoelstra
4 33:09.10 311 Antoinette Riehl
5 33:18.40 310 Harseerat Kohli
St. Joseph's College (Bklyn) (10 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 33:24.40 460 Christopher Tracy
2 36:13.60 458 Christopher Marina
3 38:57.90 456 George Garyfallos
4 41:18.20 457 Michael Kowlessar
5 44:38.60 459 Juan Sandoval
Women 5K (5 in division)
1 24:52.20 452 Alexis Buchanan
2 26:15.50 453 Madison Erhardt
3 26:40.10 455 Raquel Ramirez
4 28:47.00 451 Sierra Bedrin
5 32:48.60 454 Jessica Mecham
Drew (9 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (3 in division)
1 30:08.20 111 Michael Kitsopoulos
2 34:39.20 109 Van Holson
3 38:50.80 110 Neelesh Kantheti
Women 5K (6 in division)
1 22:43.10 107 Carly Orent
2 22:52.90 103 Maya Barnes
3 22:56.60 105 Aubrey Johnson
4 22:59.50 106 Violet Kimble
5 23:14.30 102 Mollie Ankrom
6 24:46.20 108 Samantha Villanueva
Fashion Institute of Technolog (8 team members)
Place Time Bib# Name More
Women 5K (8 in division)
1 22:32.30 141 Shannon Culhane
2 23:11.40 144 Mariah McKenzie
3 23:18.90 143 Sonja Feaster
4 23:25.00 140 Monique Bergeron
5 25:49.60 148 Jennifer Shroyer
6 26:14.60 147 Sarah Sachs
7 26:19.40 138 Miranda Annunziata
8 29:45.30 145 Natali Palaquocci
1 Unattached (5 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (2 in division)
1 30:59.50 5 Nikko Reyes
2 32:56.40 6 Clinton Thompson
Women 5K (3 in division)
1 20:09.30 165 Erica Waleski
2 20:33.00 2 Aoife Kenny
3 20:46.90 1 Alison Briggs
Brooklyn (5 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 35:24.20 79 Rafal Grobowski
2 37:27.00 78 Kenneth Caramanico
3 42:42.60 84 Brian Starre
4 44:17.70 81 Harrison Paez
5 46:36.10 85 Timothy Wassif
Nassau CC (5 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 35:47.90 295 Sharif Brown
2 35:49.80 299 Brian Walsh
3 37:46.50 293 Aidan Bongiorno
4 38:14.70 296 Thomas Klimaszewski
5 42:01.90 298 Kalee Tolentino
Nyack (5 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (5 in division)
1 31:40.40 302 Eric Blanchard
2 32:13.40 307 Arthur Scrima
3 34:51.10 300 Sam Abreau
4 34:52.60 305 Raul Deza
5 42:07.90 304 Josiah Cumberbatch
York (N.Y.) (5 team members)
Place Time Bib# Name More
Women 5K (5 in division)
1 26:15.50 551 Jaylene Coye
2 27:10.90 557 Gina Scales
3 28:07.60 552 Emely Cuevas
4 33:38.50 554 Shalanie McIntosh
5 33:58.50 555 Dorianny Rojas
Monroe College (Bronx) (3 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (1 in division)
1 42:46.50 258 Jeremiah Herbert
Women 5K (2 in division)
1 32:15.10 256 Annakaye Wilson
2 39:32.60 255 Bineta Sall
Rockland CC (2 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (2 in division)
1 33:02.40 400 William Joyner
2 34:21.90 404 Michael Vigliotti
Vaughn (2 team members)
Place Time Bib# Name More
Men 8K (2 in division)
1 37:35.50 548 Kenneth Neblett
2 41:22.30 549 Randy Ramos

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media