Long Island Elite Meet  -  6/24/2021
More info/Sign up   •    Contact Us
Join Our Strava Club Coaching/Training
 
 
 
+ Girls 100 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Camylin Blake 4 Peanut Gallery Running Club 15.116
  2 Olivia Conte 3 Huntington TC 15.571
  3 Jahmilia Dennis 2 Sacred Heart Academy 15.900
  4 Lindsay Segal 5 East Meadow TC 16.988
+ Boys 110 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Sam Estherson 3 Unattached 15.208
  2 Michael Pugliano 4 Massapequa TC 15.375
  3 Aiden Chu 2 Hauppauge TC 16.820
  4 Sergio Talamo 5 Massapequa TC 18.175
+ Girls 100 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Melissa Cunningham 3 Saint Anthony's 12.196
  2 Giavanna Ciaravino 2 Saint Anthony's 12.634
  3 Ariann Robinson 4 Unattached 12.717
  4 Stephanie Weiner 5 Unattached 12.913
  5 Nicolette DuBose 1 Bulldawg Track Club 13.721
  SCR Uzoma Nweze 6 Spartan Track Club 0.0
+ Boys 100 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Alden Chambers 4 Unattached 11.526
  2 Marco Motroni 3 Manhasset TC 11.757
  3 Austin McCue 2 Unattached 11.980
+ Girls 1500 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Sierra Gray 1 Panthers track club 4:46.966
  2 Ava Capone 2 Deer Park Running Falcons 4:54.243
  SCR Jessica Cinamon 3 Unattached - Oceanside NY 0.0
+ Boys 1 Mile Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Thomas Burfeind 7 Unattached 4:26.559
  2 Daniel O'Neill 3 Manhasset TC 4:29.079
  3 Colin Funk 6 Unattached 4:31.804
  4 Kevin Taylor 2 Unattached 4:34.786
  5 Aidan Heller 9 Huntington TC 4:35.201
  6 Brendan Conniff 1 Manhasset TC 4:35.813
  7 Dan Derby 5 Hauppauge TC 4:55.543
  8 Cole Thalheimer 8 Manhasset TC 5:11.767
  SCR Ryan Boldi 4 Manhasset TC 0.0
+ Girls 400 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Kelly Ong 3 Plainedge TC 1:02.724
  2 Kate Walter 4 Panthers track club 1:04.162
  3 Eleni Torres 2 East Meadow TC 1:05.022
+ Girls 400 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Analisse Batista 3 Huntington TC 55.917
  2 Sarah Dolphin 2 Saint Anthony's 58.546
  3 Alexandra Williams 4 Elmont Track Club 58.612
  4 Grace Massillon 5 Firebird Track Club 1:00.105
+     Girls 400 Meter *combined
  PL Athlete HT YR Affiliation Time
  1 Analisse Batista 2 Huntington TC 55.917
  2 Sarah Dolphin 2 Saint Anthony's 58.546
  3 Alexandra Williams 2 Elmont Track Club 58.612
  4 Grace Massillon 2 Firebird Track Club 1:00.105
  5 Kelly Ong 1 Plainedge TC 1:02.724
  6 Kate Walter 1 Panthers track club 1:04.162
  7 Eleni Torres 1 East Meadow TC 1:05.022
+ Boys 400 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Julio Martinez 3 Huntington TC 50.793
  2 Josh Geschwind 4 Unattached 52.900
  SCR Samuel Aladegboungde 2 Bay Shore TC 0.0
+ Boys 400 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Anthony Joseph 3 Huntington TC 49.367
  2 Chris Martinez 4 East Meadow TC 49.969
  3 Myles Small 2 Unattached 50.078
  4 Justin Franks 5 Roslyn Track Club 51.532
  5 John Chirico 6 Huntington TC 51.580
  SCR Michael Bailey 1 Unattached 0.0
+     Boys 400 Meter *combined
  PL Athlete HT YR Affiliation Time
  1 Anthony Joseph 2 Huntington TC 49.367
  2 Chris Martinez 2 East Meadow TC 49.969
  3 Myles Small 2 Unattached 50.078
  4 Julio Martinez 1 Huntington TC 50.793
  5 Justin Franks 2 Roslyn Track Club 51.532
  6 John Chirico 2 Huntington TC 51.580
  7 Josh Geschwind 1 Unattached 52.900
+ Girls 400 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Valerie Finke 4 Westhampton Beach TC 1:05.290
  2 Kyara Hernandez 5 Brentwood TC 1:06.652
  3 Gianna Marquez 2 Deer Park Running Falcons 1:08.002
  4 Emily Lam 1 East Meadow TC 1:10.854
  SCR Rene'e Newton 3 Unattached 0.0
  SCR Erin Leary 6 Carle Place Track Club 0.0
+ Boys 400 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Quincy Chery 3 Huntington TC 56.083
  2 Samir Rathore 4 Huntington TC 1:03.752
  SCR Luis Garcia 2 Bay Shore TC 0.0
+ Girls 800 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Zariel Macchia 2 Unattached 2:20.092
  2 Aislinn Frazer 7 Unattached 2:22.031
  3 Laina Friedmann 1 Smithtown Athena Track Club 2:22.359
  4 Danielle Cirrito 3 Panthers track club 2:25.645
  5 Madison Cole 4 Unattached 2:26.085
  6 Jada King 5 Unattached - Oceanside NY 2:28.044
  7 Megan Sohl 6 East Meadow TC 2:30.624
+ Boys 800 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Anthony Petrillo 3 WM Track Club 1:58.510
  2 Julian Smith 5 WM Track Club 1:58.941
  3 Cj Kiviat 1 Huntington TC 1:59.094
  4 Kweku Ashon 2 Elmont Track Club 1:59.339
  5 Matthew Mullen 7 Unattached 1:59.447
  6 James Abbruzzo 8 Hauppauge TC 2:03.969
  7 Isayah Contreras 9 Unattached 2:07.338
  8 James Kinloch 10 Manhasset TC 2:09.059
  SCR Isaiah James 4 Huntington TC 0.0
  SCR Ben Gruber 6 Unattached 0.0
+ Girls 200 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Melissa Cunningham 3 Saint Anthony's 24.786
  2 Giavanna Ciaravino 4 Saint Anthony's 25.280
  3 Ariann Robinson 2 Unattached 25.369
  4 Camylin Blake 6 Peanut Gallery Running Club 26.241
  5 Andre-Anna Rodney 1 Elmont Track Club 26.759
  SCR Kamoy Campbell 5 Elmont Track Club 0.0
+ Boys 200 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Marco Motroni 3 Manhasset TC 23.259
  2 Austin McCue 4 Unattached 23.292
  3 Kimani Lewis 2 Elmont Track Club 23.781
+ Boys 200 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Eddy Vu 3 Unattached 22.445
  2 Jarrell Fisher 4 Amityville Track Club 22.845
  SCR Michael Bailey 2 Unattached 0.0
  SCR Myles Small 5 Unattached 0.0
+     Boys 200 Meter *combined
  PL Athlete HT YR Affiliation Time
  1 Eddy Vu 2 Unattached 22.445
  2 Jarrell Fisher 2 Amityville Track Club 22.845
  3 Marco Motroni 1 Manhasset TC 23.259
  4 Austin McCue 1 Unattached 23.292
  5 Kimani Lewis 1 Elmont Track Club 23.781
+ Girls 3000 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Allison Reid 3 Northport TC 10:11.960
  2 Sierra Gray 1 Panthers track club 10:21.479
  3 Emily Lamena 2 Unattached 10:33.067
  SCR Emily LaMena 4 Unattached 0.0
+ Boys 3200 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Zachary Van Houten 1 East Meadow TC 9:29.500
  2 Eric Shu 2 Unattached 9:31.083
  3 Vincent Simonetti 3 Massapequa TC 9:51.847
  4 Nicholas Tardugno 4 Oyster Bay TC 10:01.069
  5 Alexander Kasper 5 Unattached 10:06.359
+ Girls 4x400 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Huntington TC 3 HUNT A 4:06.049
  2 Firebird Track Club 4 KELL A 4:12.326
+ Boys 4x400 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Huntington TC 4 HUNT A 3:24.063
  2 Hauppauge TC 2 HAUP A 3:27.851
  3 Huntington TC 3 HUNT B 3:47.013
  4 East Meadow TC 5 EM A 3:55.958
+ Girls 4x800 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Deer Park Running Falcons 1 DP A 10:01.000
  2 Consewogue Track Club 2 CONSE A 10:29.297
+ Boys 4x800 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Unattached - Oceanside NY 2 O A 8:14.819
  2 Huntington TC 1 HUNT A 8:26.296
+ Girls 4x100 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Uniondale TC 2 U A 50.619
  2 Amityville Track Club 3 AMTY A 51.075
  3 Sacred Heart Academy 4 SHA A 51.636
+ Boys 4x100 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Huntington TC 3 HUNT A 44.624
  2 Hauppauge TC 2 HAUP A 45.237
  3 Huntington TC 4 HUNT B 54.920

Contact elitefeats

For questions about a specific event, find contact info on that event's page

  • Chat/Email

    elitefeats

  • Phone

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media