Division Championships 4A Girls  -  5/25/2021
More info/Sign up   •    Contact Us
Join Our Strava Club Coaching/Training
 
 
 
+ Girls 400 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Sophia McLaughlin 4 10 Seaford 1:26.93
  2 Chloe Devito 3 11 Seaford 1:27.72
  3 Hannah Diluzio 2 12 Lawrence Hs NY 1:30.98
  4 Kiley Gomez Agudelo 5 10 W. Tresper Clarke 1:51.97
+ Girls 400 Meter Hurdles r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Jules Firouztale 4 12 North Shore 1:13.34
  2 Kayley Lehane 3 12 North Shore 1:13.78
  3 Amanda Healey 2 11 West Hempstead 1:18.40
  4 Anika Kaelin 5 9 North Shore 1:22.10
  5 Kathryn Kofod 1 9 Seaford 1:22.91
+ Girls 100 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Amelie Chicoye 3 12 West Hempstead 13.12
  2 Nicole Kassimatis 4 12 Seaford 14.03
  3 Clare Simon 5 10 Locust Valley 14.51
  4 Lenora Ferrigno 2 11 Island Trees 15.05
  5 Antonietta Buffolino 1 11 Seaford 15.26
+ Girls 100 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Chance Mingo 3 10 West Hempstead 13.49
  2 Skyla Marchesi 5 11 Wantagh 14.17
  3 Madison Weiss 4 11 Locust Valley 14.28
  4 Kylie Daly 2 11 Locust Valley 14.80
  5 Gabriella Stiffler 1 10 North Shore 14.95
+ Girls 100 Meter Dash r1 h3
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Nicolette DuBose 3 10 Island Trees 13.37
  2 Francesca Capuano 4 11 Wantagh 14.06
  3 Isabella Astaiza 5 9 Wantagh 14.43
  4 Ashton Guss 2 12 North Shore 14.51
  5 Nafsika Vitetzakis 1 10 W. Tresper Clarke 16.73
+ Girls 100 Meter Dash r1 h4
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Gianna McGowan 3 12 Island Trees 13.71
  2 Ashley Palmer 4 11 West Hempstead 14.13
  3 Juliet Knoell 2 10 North Shore 14.52
  4 Arianna Garcia 5 9 Seaford 14.71
  5 Maya Sison 6 10 W. Tresper Clarke 16.59
  6 Kayla Vega 1 9 W. Tresper Clarke 17.02
+ Girls 100 Meter Dash Finals r2 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Amelie Chicoye 3 12 West Hempstead 13.15
  2 Nicolette DuBose 4 10 Island Trees 13.41
  3 Chance Mingo 2 10 West Hempstead 13.51
  4 Gianna McGowan 5 12 Island Trees 13.85
  5 Nicole Kassimatis 1 12 Seaford 13.96
  6 Francesca Capuano 6 11 Wantagh 14.14
+ Girls 1500 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Emma Nelson 1 11 North Shore 5:02.76
  2 Madeline Bush 2 10 North Shore 5:14.81
  3 Sophie Rosencrans 3 12 North Shore 5:40.53
  4 Kaitlyn Taggart 4 12 Wantagh 6:02.67
  5 Kiley Gomez Agudelo 7 10 W. Tresper Clarke 7:01.69
  6 Caroline Oh 5 9 Island Trees 7:13.57
  7 Kaitlyn Schwanemann 6 11 Lawrence Hs NY 7:35.93
  8 Hannah Lee 8 11 W. Tresper Clarke 7:36.85
  9 Melissa Romano 9 10 W. Tresper Clarke 7:43.49
  10 Anna Bertram 10 11 Seaford 7:49.88
+ Girls 400 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Carolyn Greaves 3 12 Wantagh 1:18.02
  2 Hazel Wright 4 9 North Shore 1:19.03
  3 Jaziel Cenabre 5 10 W. Tresper Clarke 1:20.37
  4 Maya Sison 1 10 W. Tresper Clarke 1:28.01
  DQ Antonietta Buffolino 2 11 Seaford 0.0
+ Girls 400 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Nicole McCrea 3 11 Island Trees 1:08.78
  2 Sara Jacobs 4 11 Wantagh 1:13.91
  3 Zophie Lemaitre 1 12 Locust Valley 1:15.31
  4 Iasbella Witte 6 9 Wantagh 1:15.87
  5 Chloe Devito 5 11 Seaford 1:17.55
  6 Ella Bloom 2 10 Seaford 1:18.75
+ Girls 400 Meter Dash r1 h3
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Victoria Guerrier 3 10 West Hempstead 1:01.21
  2 Gloria Guerrier 2 10 West Hempstead 1:03.37
  3 Natalie Macarthur 5 12 Locust Valley 1:03.66
  4 Kayley Lehane 4 12 North Shore 1:04.90
  5 Joanfaith Guerrier 1 12 West Hempstead 1:07.62
  DQ Keira Jensen 6 10 North Shore 0.0
+ Girls 100 Meter Hurdles r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Abigail Rodriguez 3 11 West Hempstead 19.43
  2 Isabella Andrade 5 10 Lawrence Hs NY 20.44
  3 Nicole Dostalek 4 11 Locust Valley 21.10
  4 Claire Baek 2 10 W. Tresper Clarke 21.13
  5 Riley Mccann 1 12 Wantagh 22.44
  6 Melissa Romano 6 10 W. Tresper Clarke 28.99
+ Girls 100 Meter Hurdles r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Ashley Sidoti 3 12 Seaford 16.25
  2 Laila Canelo 4 11 West Hempstead 17.74
  3 Leah Brown 2 10 Seaford 17.78
  4 Nicolette LoMonte 5 11 Island Trees 18.17
  5 Sydney Mantione 1 12 Seaford 18.61
  6 Jules Firouztale 6 12 North Shore 19.47
+ Girls 800 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Emma Nelson 1 11 North Shore 2:30.79
  2 Fiona Reagan 2 11 North Shore 2:31.21
  3 Nicole Colombi 4 12 Wantagh 2:37.11
  4 Sophie Rosencrans 3 12 North Shore 2:38.99
  5 Claudia Rodriguez 5 12 Island Trees 2:39.84
  6 Elisabeth Dunne 7 11 Locust Valley 2:47.27
  7 Lydia Paulus 6 12 Locust Valley 2:54.38
  8 Natasha Dominguez 8 11 West Hempstead 2:55.56
  9 Joyanna Liotta 11 12 W. Tresper Clarke 3:00.30
  10 Ellianah Aguillar 9 10 W. Tresper Clarke 3:01.23
  11 Abigial Reif 10 9 Wantagh 3:06.61
  12 Caroline Oh 12 9 Island Trees 3:36.69
+ Girls 200 Meter Dash r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Mubaraka Ezzi 4 10 W. Tresper Clarke 33.79
  2 Nafsika Vitetzakis 2 10 W. Tresper Clarke 34.70
  3 Hannah Bombardiere 3 9 North Shore 35.46
  4 Alana Mueller 5 10 Island Trees 41.73
+ Girls 200 Meter Dash r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Kylie Daly 3 11 Locust Valley 30.79
  2 Brianna Graziosi 4 10 North Shore 31.09
  3 Gabriella Stiffler 1 10 North Shore 31.58
  4 Juliana Strippoli 2 10 Seaford 32.07
  5 Kaitlyn Milevoj 5 10 Seaford 32.62
+ Girls 200 Meter Dash r1 h3
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Sydney Mantione 4 12 Seaford 29.28
  2 Skyla Marchesi 3 11 Wantagh 29.41
  3 Madison Weiss 2 11 Locust Valley 29.99
  4 Samantha Ezihie 1 11 Lawrence Hs NY 30.28
  5 Isabella Astaiza 5 9 Wantagh 30.54
+ Girls 200 Meter Dash r1 h4
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Victoria Guerrier 3 10 West Hempstead 27.29
  2 Amelie Chicoye 2 12 West Hempstead 27.39
  3 Natalie Macarthur 5 12 Locust Valley 27.75
  4 Gloria Guerrier 4 10 West Hempstead 27.80
  5 Nicolette DuBose 1 10 Island Trees 28.20
  6 Francesca Capuano 6 11 Wantagh 29.25
+ Girls 3000 Meter Run r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Sophia Marchioli 2 9 North Shore 11:34.65
  2 Emma Nelson 1 11 North Shore 11:44.37
  3 Madeline Bush 3 10 North Shore 12:19.72
  4 Julia Froese 4 11 Wantagh 12:36.37
  5 Joyanna Liotta 5 12 W. Tresper Clarke 13:34.56
  6 Ellianah Aguillar 6 10 W. Tresper Clarke 13:46.60
  7 Amanda Ciaramella 7 12 Wantagh 14:08.10
  8 Kayla Watson 8 9 Island Trees 14:15.52
  9 Emily Rosenblum 9 11 Lawrence Hs NY 20:54.03
+ Girls 4x400 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Wantagh 3 WANT A 4:53.28
  2 Lawrence Hs NY 4 LAW A 5:20.96
+ Girls 4x400 Meter Relay r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 West Hempstead 3 WHEM A 4:14.43
  2 North Shore 2 NS A 4:25.29
  3 Locust Valley 4 LV A 4:35.84
  4 Island Trees 5 IT A 4:45.11
  5 Seaford 1 SEAF A 4:55.92
+ Girls 4x100 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 Lawrence Hs NY 3 LAW A 1:02.32
  2 W. Tresper Clarke 4 CLAR A 1:04.84
+ Girls 4x100 Meter Relay r1 h2
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 West Hempstead 5 WHEM A 55.33
  2 North Shore 1 NS A 55.65
  3 Seaford 4 SEAF A 56.09
  4 Island Trees 3 IT A 56.23
  5 Wantagh 6 WANT A 57.71
  6 Locust Valley 2 LV A 58.07
+ Girls 4x800 Meter Relay r1 h1
 Results
  PL Athlete LN YR Affiliation Time
  1 North Shore 1 NS A 11:15.68
  2 Locust Valley 2 LV A 11:17.11

Contact elitefeats

For questions about a specific event, find contact info on that event's page

  • Chat/Email

    elitefeats

  • Phone

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media