2022 Youth Outdoor Championships & JO Qualifier - 6/12/2022
Overall Results
100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls110 Meter Hurdles 17-18 Division Boys400 Meter Dash 8 & Under Division Girls400 Meter Dash 8 & Under Division Boys400 Meter Dash 9-10 Division Girls400 Meter Dash 9-10 Division Boys400 Meter Dash 11-12 Division Boys400 Meter Dash 13-14 Division Girls400 Meter Dash 13-14 Division Boys400 Meter Dash 15-16 Division Girls400 Meter Dash 15-16 Division Boys400 Meter Dash 17-18 Division Boys1500 Meter Run 8 & Under Division Girls1500 Meter Run 11-12 Division Girls1500 Meter Run 11-12 Division Boys1500 Meter Run 13-14 Division Girls1500 Meter Run 13-14 Division Boys1500 Meter Run 15-16 Division Girls1500 Meter Run 15-16 Division Boys1500 Meter Run 17-18 Division Boys100 Meter Dash 8 & Under Division Girls100 Meter Dash 8 & Under Division Boys100 Meter Dash 9-10 Division Girls100 Meter Dash 9-10 Division Boys100 Meter Dash 11-12 Division Girls100 Meter Dash 11-12 Division Boys100 Meter Dash 13-14 Division Girls100 Meter Dash 13-14 Division Boys100 Meter Dash 15-16 Division Girls100 Meter Dash 15-16 Division Boys100 Meter Dash 17-18 Division Girls100 Meter Dash 17-18 Division Boys2000 Meter Steeplechase 17-18 Division Girls800 Meter Run 9-10 Division Girls800 Meter Run 9-10 Division Boys800 Meter Run 11-12 Division Girls800 Meter Run 13-14 Division Girls800 Meter Run 13-14 Division Boys800 Meter Run 15-16 Division Girls800 Meter Run 15-16 Division Boys800 Meter Run 17-18 Division Boys200 Meter Dash 8 & Under Division Girls200 Meter Dash 8 & Under Division Boys200 Meter Dash 9-10 Division Girls200 Meter Dash 9-10 Division Boys200 Meter Dash 11-12 Division Girls200 Meter Dash 11-12 Division Boys200 Meter Dash 13-14 Division Girls200 Meter Dash 13-14 Division Boys200 Meter Dash 15-16 Division Girls200 Meter Dash 15-16 Division Boys200 Meter Dash 17-18 Division Boys3000 Meter Run 13-14 Division Boys4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls4x100 Meter Relay 13-14 Division Boys4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys200 Meter Hurdles 13-14 Division Boys


PLNameLNYR TeamWindTime
100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls r1 h1
1 Lilliana Palmeri 5  Una  24.73
110 Meter Hurdles 17-18 Division Boys r1 h1
1 Sergio Talamo 2  Una  16.99
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls r1 h1
1 Emily Meyer 3  Una  1:32.51
2 Margeaux siriban 4  Una  1:36.47
3 Arianna Lettieri 2  Una  1:40.50
400 Meter Dash 8 & Under Division Boys r1 h1
TBD Connor Fitzpatrick 3  Una  0.00
400 Meter Dash 9-10 Division Girls r1 h1
1 Sophia Germain 2  Una  1:11.04
2 Alexandra Fiumaro 4  Una  1:19.69
3 Jamie Sat 3  Una  1:27.84
4 Concetta Greco 5  Una  1:46.37
400 Meter Dash 9-10 Division Girls r1 h2
1 Serenity Willet 3  Una  1:20.75
2 Samantha Fiumaro 2  Una  1:21.87
3 Natalie Lam 4  Una  1:35.37
400 Meter Dash 9-10 Division Girls Combined Heats
1Sophia Germain2 Una1:11.04
2Alexandra Fiumaro4 Una1:19.69
3Serenity Willet3 Una1:20.75
4Samantha Fiumaro2 Una1:21.87
5Jamie Sat3 Una1:27.84
6Natalie Lam4 Una1:35.37
7Concetta Greco5 Una1:46.37
400 Meter Dash 9-10 Division Boys r1 h1
1 David Holmes 2  Una  1:18.28
2 Thomas Howe 4  Una  1:22.48
3 Leo Cerone 3  Una  1:23.81
400 Meter Dash 11-12 Division Boys r1 h1
1 Wilmino Sainbert 2  Una  1:06.30
2 Ethan Hamid 6  Una  1:10.05
3 Dean Moustakas 3  Una  1:10.96
4 Nathan Lam 5  Una  1:19.78
5 Christopher Meyer 1  Una  1:24.18
6 Joseph Schifaudo 4  Una  1:46.25
400 Meter Dash 13-14 Division Girls r1 h1
1 Serenity Fraser 4  Una  1:11.32
2 Madeline Haigh 3  Una  1:24.74
400 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h1
1 Jayden Germain 3  Una  57.95
2 Lucas Lam 6  Una  58.24
3 Andrew Taylor 1  Una  1:01.23
4 Andrew Baldassare 4  Una  1:01.86
5 Xavier Small 5  Una  1:10.04
6 Tyler Balcan 2  Una  1:13.21
400 Meter Dash 15-16 Division Girls r1 h1
1 Sophai Deja 3  Una  1:03.08
2 Ryan Michelsen 4  Una  1:03.15
3 Rehanna Kelly 2  Una  1:08.12
400 Meter Dash 15-16 Division Boys r1 h1
1 Anthony Fraser 3  Una  54.24
400 Meter Dash 17-18 Division Boys r1 h1
1 Tristen Silverstein 3  Una  54.07
1500 Meter Run 8 & Under Division Girls r1 h1
1 Makayla Bickoff 1  Una  6:15.40
1500 Meter Run 11-12 Division Girls r1 h1
1 Fallon Siriban 6  Una  5:17.74
2 Alyssa Pistone 4  Una  5:28.68
3 Christina Cyrus 5  Una  5:28.95
4 Caroline Maxon 3  Una  8:01.90
1500 Meter Run 11-12 Division Boys r1 h1
1 Aidan Hopkins 1  Una  5:12.70
2 Ian Mitchell 5  Una  5:54.80
3 Vincent Carella 4  Una  6:45.23
4 Joshua Sat 3  Una  7:04.32
1500 Meter Run 13-14 Division Girls r1 h1
1 Isabella Lettieri 7  Una  5:50.07
1500 Meter Run 13-14 Division Boys r1 h1
1 Blake Weaver 13  Una  4:53.38
2 Isaac Contreras 14  Una  4:58.57
3 Ian Frazer 7  Una  5:05.20
4 Luca Mastronardi-Granito 8  Una  5:33.77
5 Brady Wolken 9  Una  6:01.02
6 Casey Fleming 6  Una  6:05.57
1500 Meter Run 15-16 Division Girls r1 h1
1 Elizabeth Ryan 8  Una  5:30.54
1500 Meter Run 15-16 Division Boys r1 h1
1 Isayah Contreras 15  Una  4:33.48
1500 Meter Run 17-18 Division Boys r1 h1
1 Brayden Clements 11  Una  4:43.99
100 Meter Dash 8 & Under Division Girls r1 h1
1 Harper Cammock 2  Una  17.70
2 Emily Meyer 4  Una  18.61
3 Arianna Lettieri 5  Una  20.32
4 Margeaux siriban 1  Una  21.32
5 Aria Wood 3  Una  26.80
100 Meter Dash 8 & Under Division Boys r1 h1
1 Jayson Pursoo 3  Una  17.37
2 Donald Richards III 4  Una  18.70
3 Zade Sarwari 5  Una  18.74
4 Shai Deja 6  Una  19.78
5 Walter Holmes 1  Una  20.71
6 Matthew Greco 2  Una  22.95
100 Meter Dash 9-10 Division Girls r1 h1
1 Shannon Stapleton 3  Una  15.73
2 Kai Banks 4  Una  16.45
3 Lane 6 6     17.66
4 Emani Bromfield 5  Una  19.65
5 Amelia Silverstein 1  Una  20.58
DNS Samantha Stelma 2  Una  0.00
100 Meter Dash 9-10 Division Boys r1 h1
1 Michael Cleary 3  Una  16.41
2 Corey Leach 4  Una  18.48
3 Josiah Sunderland 1  Una  18.60
4 Giuseppe Pistone 2  Una  18.93
100 Meter Dash 9-10 Division Boys r1 h2
1 Elijah Caldwell 4  Una  17.38
2 Alex Bonn 1  Una  17.42
3 Lane 2 2     17.58
4 Lane 3 3     18.28
100 Meter Dash 9-10 Division Boys Combined Heats
1Michael Cleary3 Una16.41
2Elijah Caldwell4 Una17.38
3Alex Bonn1 Una17.42
4Lane 22 17.58
5Lane 33 18.28
6Corey Leach4 Una18.48
7Josiah Sunderland1 Una18.60
8Giuseppe Pistone2 Una18.93
100 Meter Dash 11-12 Division Girls r1 h1
1 Julianna Hernandez 3  Una  15.60
2 Alia Caldwell 4  Una  16.08
100 Meter Dash 11-12 Division Boys r1 h1
1 Wilmino Sainbert 1  Una  14.50
2 George Sclafani 3  Una  15.32
3 Christopher Meyer 6  Una  15.89
4 Dean Moustakas 2  Una  15.93
5 Connor Burnett 5  Una  15.95
DNS Tyler Stelma 4  Una  0.00
100 Meter Dash 13-14 Division Girls r1 h1
1 Victoria Paris 5  Una  13.80
2 Claire Sclafani 3  Una  14.88
3 Serenity Fraser 4  Una  14.90
4 Nyah Carter 6  Una  15.24
5 Jazz Paul 2  Una  15.49
6 Layla Caldwell 1  Una  16.14
100 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h1
1 Tyrone Tillman 3  Una  12.55
2 Kyon Sarwari 4  Una  12.92
3 Shiloh Bromfield 2  Una  13.01
4 Michael Grannum 1  Una  14.61
100 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h2
1 Mica Laney 4  Una  13.60
2 Tyler Bailey 2  Una  13.91
3 Darius Green 3  Una  15.10
DNS Chrishaun Burgos 1  Una  0.00
100 Meter Dash 13-14 Division Boys Combined Heats
1Tyrone Tillman3 Una12.55
2Kyon Sarwari4 Una12.92
3Shiloh Bromfield2 Una13.01
4Mica Laney4 Una13.60
5Tyler Bailey2 Una13.91
6Michael Grannum1 Una14.61
7Darius Green3 Una15.10
100 Meter Dash 15-16 Division Girls r1 h1
1 Rachel Adebisi 4  Una  13.57
2 Madelyn Serxner 3  Una  13.74
3 Rehanna Kelly 2  Una  15.12
100 Meter Dash 15-16 Division Boys r1 h1
1 Bryan Maxwell 3  Una  12.15
2 Jerry Zhang 2  Una  12.25
3 Davien Benjamin 4  Una  12.42
4 Kaiden White 1  Una  12.62
5 Tristan Lane 5  Una  13.03
100 Meter Dash 17-18 Division Girls r1 h1
1 Jasmin Williams 5  Una  13.93
100 Meter Dash 17-18 Division Boys r1 h1
1 Christian Charles 6  Una  11.77
2000 Meter Steeplechase 17-18 Division Girls r1 h1
1 Mackenzie Crandell 1  Una  8:57.73
800 Meter Run 9-10 Division Girls r1 h1
1 Elizabeth Beirne 9  Una  3:38.13
800 Meter Run 9-10 Division Boys r1 h1
1 Paolo Granito 1  Una  3:23.48
800 Meter Run 11-12 Division Girls r1 h1
1 Fallon Siriban 8  Una  2:35.44
2 Christina Cyrus 7  Una  2:44.31
3 Alyssa Pistone 1  Una  2:44.34
4 Cleo Lipatov 3  Una  3:25.13
5 Madison Mastronardi-Granito 2  Una  3:26.29
800 Meter Run 13-14 Division Girls r1 h1
1 Lilliana Palmeri 5  Una  3:29.06
2 Madeline Haigh 4  Una  3:30.63
800 Meter Run 13-14 Division Boys r1 h1
1 Blake Weaver 6  Una  2:26.35
2 Isaac Contreras 5  Una  2:26.86
3 Andrew Baldassare 3  Una  2:27.23
4 Ryan Baboolal 4  Una  2:48.80
5 Luca Granito 2  Una  2:54.16
800 Meter Run 15-16 Division Girls r1 h1
1 Emma Boles 6  Una  2:35.03
800 Meter Run 15-16 Division Boys r1 h1
1 Kevin Beltran 7  Una  2:00.62
2 Isayah Contreras 8  Una  2:12.69
800 Meter Run 17-18 Division Boys r1 h1
1 Brayden Clements 9  Una  2:17.36
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls r1 h1
1 Aria Wood 3  Una  37.91
2 Harper Cammocl 4  Una  39.48
3 Katherine Beirne 2  Una  53.87
DNS Emily Meyer 5  Una  0.00
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys r1 h1
1 Jayson Pursoo 1  Una  39.75
2 Walter Holmes 3  Una  46.01
3 Matthew Greco 2  Una  50.46
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys r1 h2
1 Zade Sarwari 3  Una  40.50
2 Shai Deja 4  Una  40.85
3 Donald Richards III 2  Una  40.94
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys Combined Heats
1Jayson Pursoo1 Una39.75
2Zade Sarwari3 Una40.50
3Shai Deja4 Una40.85
4Donald Richards III2 Una40.94
5Walter Holmes3 Una46.01
6Matthew Greco2 Una50.46
200 Meter Dash 9-10 Division Girls r1 h1
1 Shannon Stapleton 3  Una  34.09
2 Kai Banks 5  Una  34.78
3 Samantha Fiumaro 4  Una  36.82
4 Emani Bromfield 6  Una  43.48
5 Concetta Greco 2  Una  43.54
200 Meter Dash 9-10 Division Girls r1 h2
1 Sophia Germain 3  Una  31.84
2 Alexandra Fiumaro 4  Una  36.60
3 Jamie Sat 5  Una  39.45
4 Natalie Lam 2  Una  41.81
200 Meter Dash 9-10 Division Girls Combined Heats
1Sophia Germain3 Una31.84
2Shannon Stapleton3 Una34.09
3Kai Banks5 Una34.78
4Alexandra Fiumaro4 Una36.60
5Samantha Fiumaro4 Una36.82
6Jamie Sat5 Una39.45
7Natalie Lam2 Una41.81
8Emani Bromfield6 Una43.48
9Concetta Greco2 Una43.54
200 Meter Dash 9-10 Division Boys r1 h1
1 Michael Cleary 3  Una  35.72
2 Alex Bonn 2  Una  36.74
3 Josiah Sunderland 4  Una  40.69
200 Meter Dash 9-10 Division Boys r1 h2
1 David Holmes 5  Una  35.96
2 Thomas Howe 4  Una  37.86
3 Nate Charlton 3  Una  37.88
4 Giuseppe Pistone 2  Una  41.43
200 Meter Dash 9-10 Division Boys Combined Heats
1Michael Cleary3 Una35.72
2David Holmes5 Una35.96
3Alex Bonn2 Una36.74
4Thomas Howe4 Una37.86
5Nate Charlton3 Una37.88
6Josiah Sunderland4 Una40.69
7Giuseppe Pistone2 Una41.43
200 Meter Dash 11-12 Division Girls r1 h1
1 Julianna Hernandez 4  Una  33.26
2 Caroline Maxon 3  Una  44.54
200 Meter Dash 11-12 Division Boys r1 h1
1 Wilmino Sainbert 5  Una  30.05
2 George Sclafani 3  Una  32.34
3 Dean Moustakas 4  Una  32.74
4 Connor Burnett 2  Una  34.21
200 Meter Dash 11-12 Division Boys r1 h2
1 Nathan Lam 4  Una  37.36
2 Vincent Carella 2  Una  39.90
3 Joseph Schifaudo 3  Una  41.69
200 Meter Dash 11-12 Division Boys Combined Heats
1Wilmino Sainbert5 Una30.05
2George Sclafani3 Una32.34
3Dean Moustakas4 Una32.74
4Connor Burnett2 Una34.21
5Nathan Lam4 Una37.36
6Vincent Carella2 Una39.90
7Joseph Schifaudo3 Una41.69
200 Meter Dash 13-14 Division Girls r1 h1
1 Victoria Paris 6  Una  28.39
2 Jazz Paul 5  Una  32.03
200 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h1
1 Shiloh Bromfield 2  Una  26.00
2 Jayden Germain 4  Una  26.20
3 Kyon Sarwari 3  Una  27.13
4 Xavier Small 6  Una  29.27
5 Michael Grannum 5  Una  30.53
6 Tyler Balcan 1  Una  33.48
200 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h2
1 Lucas Lam 5  Una  27.00
2 Tristan Lane 6  Una  27.64
3 Andrew Taylor 1  Una  27.76
4 Tyler Bailey 2  Una  28.50
5 Benjamin Parsons 4  Una  30.61
6 Casey Fleming 3  Una  34.46
200 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h3
1 De Andre Levell Jr 1  Una  31.59
200 Meter Dash 13-14 Division Boys r1 h4
1 Tyrone Tillman 3  Una  25.45
200 Meter Dash 13-14 Division Boys Combined Heats
1Tyrone Tillman3 Una25.45
2Shiloh Bromfield2 Una26.00
3Jayden Germain4 Una26.20
4Lucas Lam5 Una27.00
5Kyon Sarwari3 Una27.13
6Tristan Lane6 Una27.64
7Andrew Taylor1 Una27.76
8Tyler Bailey2 Una28.50
9Xavier Small6 Una29.27
10Michael Grannum5 Una30.53
11Benjamin Parsons4 Una30.61
12De Andre Levell Jr1 Una31.59
13Tyler Balcan1 Una33.48
14Casey Fleming3 Una34.46
200 Meter Dash 15-16 Division Girls r1 h1
1 Madelyn Serxner 3  Una  28.90
200 Meter Dash 15-16 Division Boys r1 h1
1 Bryan Maxwell 3  Una  24.40
2 Anthony Fraser 2  Una  24.80
3 Davien Benjamin 4  Una  26.62
200 Meter Dash 17-18 Division Boys r1 h1
1 Christian Charles 5  Una  23.85
2 Tristen Silverstein 6  Una  24.76
3000 Meter Run 13-14 Division Boys r1 h1
1 Blake Weaver 2  Una  11:00.52
2 Thomas Twomey 1  Una  11:15.33
4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys r1 h1
TBD Bellmore Pal 3  BELLM A  0.00
4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys r1 h1
TBD Bellmore Pal 4  BELLM A  0.00
4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls r1 h1
TBD Golden Knights 1  GOLDE A  0.00
4x100 Meter Relay 13-14 Division Boys r1 h1
TBD Golden Knights 2  GOLDE A  0.00
4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys r1 h1
TBD Golden Knights 5  GOLDE A  0.00
200 Meter Hurdles 13-14 Division Boys r1 h1
1 Brady Wolken 4  Una  34.55
SCR Tyrone Tillman 3  Una  0.00

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media