Paddle Battle Long Island  -  7/29/2017
Event Page       Questions or Corrections? Click here
 
 
2.5 Mile Corporate Challenge
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Tyler Deluca 36 22 M 1/12 31:52 12:45/M
2 National Grid A 58 35 M 2/12 32:32 13:01/M
3 National Grid C 60 35 M 3/12 33:13 13:17/M
4 Sean Gilroy 37 22 M 4/12 35:34 14:14/M
5 Tanner Cosens 39 22 M 5/12 36:13 14:29/M
6 Tom Moore 42 22 M 6/12 36:21 14:32/M
7 National Grid D 61 35 M 7/12 36:57 14:47/M
8 Garrett Waldron 38 22 M 8/12 37:40 15:04/M
9 Leviton C 64 35 M 9/12 38:30 15:24/M
10 Matt Berry 43 22 M 10/12 38:47 15:31/M
11 Valerie Denapoli 40 22 F 1/2 39:33 15:49/M
12 Leviton B 63 35 M 11/12 41:18 16:31/M
13 National Grid B 59 35 M 12/12 41:55 16:46/M
14 Jocelyn Penkeck 41 22 F 2/2 44:07 17:39/M
2.5 Mile Rec Class Kayak
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Paul Robinson 29 70 M 1/6 28:23 11:21/M
2 Nicholas Kofler 68 19 M 2/6 30:40 12:16/M
3 Vinny Mulhern 20 44 M 3/6 30:49 12:20/M
4 Jim Dreeban 13 76 M 4/6 31:30 12:36/M
5 Steven Roach 28 39 M 5/6 32:53 13:09/M
6 Mackenzie Young 67 23 F 1/1 43:43 17:29/M
7 William Kipp 45 32 M 6/6 56:54 22:46/M
2.5 Mile SUP 12-6 and under
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Amy Linnen 56 35 F 1/8 32:11 12:52/M
2 Chris Orr 22 47 M 1/14 33:56 13:34/M
3 Jared Dreeban 12 15 M 2/14 34:29 13:48/M
4 Kyle Lavelle 18 14 M 3/14 34:54 13:58/M
5 Stan Roeber 30 64 M 4/14 35:06 14:02/M
6 Ann Weyar 57 54 F 2/8 37:30 15:00/M
7 Matthew Daly 10 27 M 5/14 38:55 15:34/M
8 James Nachbaur 21 46 M 6/14 40:00 16:00/M
9 Chris Heimerle 16 43 M 7/14 40:57 16:23/M
10 Chase Deluca 55 19 M 8/14 41:01 16:24/M
11 Kathryn Bittner 51 55 F 3/8 41:56 16:46/M
12 Harrison Carrano 48 15 M 9/14 42:58 17:11/M
13 Thomas Rooney 31 9 M 10/14 45:17 18:07/M
14 Craig Stepnowski 34 43 M 11/14 45:18 18:07/M
15 Kristyn Reisert 25 27 F 4/8 46:04 18:26/M
16 Fred Luhrs 19 39 M 12/14 46:51 18:44/M
17 Max Orr 24 10 M 13/14 47:39 19:04/M
18 Mary Attisano 3 13 F 5/8 49:00 19:36/M
19 Kevin Morrissey 66 21 M 14/14 53:21 21:20/M
20 Josie Attisano 2 10 F 6/8 53:41 21:28/M
21 Kristen Orr 23 41 F 7/8 56:03 22:25/M
22 Meghan Kirp 46 32 F 8/8 1:07:15 26:54/M
2.5 Mile SUP Over 12-6
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Barry Chornoma 49 56 M 1/2 32:41 13:04/M
2 Jac Citera 9 65 M 2/2 32:41 13:04/M
2.5 Mixed Double
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Jason Chris 47 34 M 1/4 31:45 12:42/M
2 Natalie Freddie 11 42 F 1/4 34:31 13:48/M
3 Albert Casey 32 49 M 2/4 35:53 14:21/M
4 Sharon Brianne 53 22 F 2/4 39:16 15:42/M
5 Bill Gavin 17 42 M 3/4 40:22 16:09/M
6 Caroline Amanda 52 21 F 3/4 40:24 16:10/M
7 Jesse Matt 35 22 M 4/4 40:39 16:16/M
8 Isabella Samantha 33 13 F 4/4 43:27 17:23/M
5 Mile Sea Kayak
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Scott Wolfe 173 50 M 1/2 1:00:47 12:09/M
2 Lynne Basileo 152 63 F 1/1 1:03:08 12:38/M
3 Edwin Mangual 162 55 M 2/2 1:05:29 13:06/M
5 Mile SUP 12-6 and under
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Sierra Groth 175 23 F 1/2 1:00:45 12:09/M
2 Alexa Suess 169 23 F 2/2 1:02:54 12:35/M
3 Thomas Casey 153 30 M 1/2 1:05:41 13:08/M
4 Robert Rob 157 12 M 2/2 1:07:20 13:28/M
5 Mile SUP Over 12-6
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Billy Swezey Jr 170 28 M 1/12 50:55 10:11/M
2 Angus Morison 164 36 M 2/12 56:10 11:14/M
3 Keith Attisano 151 41 M 3/12 56:34 11:19/M
4 Bill Swezey Sr. 171 57 M 4/12 57:08 11:26/M
5 John Obrien 166 45 M 5/12 1:00:18 12:04/M
6 Erik Madsen 161 27 M 6/12 1:00:30 12:06/M
7 Jeff Potter 168 43 M 7/12 1:00:34 12:07/M
8 Leo Palumbo 167 57 M 8/12 1:00:43 12:09/M
9 Rob Fioresi 156 49 M 9/12 1:02:31 12:30/M
10 Scott Feierstein 155 40 M 10/12 1:10:34 14:07/M
11 Bryan McCarthy 163 42 M 11/12 1:10:44 14:09/M
12 Sean Houlihan 159 35 M 12/12 1:14:33 14:55/M
5 Mile Unlimited Kayak
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Mark Webber 174 62 M 1/3 48:19 9:40/M
2 Howie Bergesen 172 72 M 2/3 51:51 10:22/M
3 Colin Mullen 165 61 M 3/3 51:53 10:23/M
8 Mile Any Kayak / Outrigger C
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Robert Biaggi 231 57 M 1/2 1:22:55 10:22/M
2 Barbara Decesare 230 53 M 2/2 2:14:02 16:45/M
8 Mile Elite  SUP
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Gaston Gainanes 232 32 M 1/3 1:44:51 13:06/M
2 Walker Lewis 227 40 M 2/3 1:49:25 13:41/M
3 Joseph Pellegrini 229 31 M 3/3 1:58:39 14:50/M
8 Mile Two Person Kayak or Can
Place Name
(click for detail)
Bib Age Gender
Place
Time Pace More
1 Michele Joseph 228 44 F 1/1 2:03:44 15:28/M

Contact elitefeats

For questions about a specific event, find contact info on that event's page

  • Chat/Email

    elitefeats

  • Phone

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    170 Wood Road
    Centereach, NY 11720

Social Media