OG 5K Run/Walk
5K Open Age Groups
F Overall
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Dana Caruso Bethpage 128 41 6 20:36.97 20:36.97 6:38/M
M Overall
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Gustave Karagrozis Lindenhurst 81 31 1 18:48.14 18:48.14 6:03/M
Show Top 5 Only
F 19 and under
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Alexandra Ripp Bayport 173 19 144 36:29.01 36:41.53 11:45/M
2 Quinn Milner Dix hills 188 19 173 53:52.53 54:10.58 17:20/M
 
M 19 and under
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Brayden Clements Patchogue 140 18 2 19:04.66 19:04.66 6:08/M
2 David Domena Central Islip 118 15 3 19:16.67 19:16.67 6:12/M
3 Ronan Leonard Huntginton 39 15 5 20:28.01 20:31.28 6:35/M
4 Miguel Payamps Freeport 202 19 8 20:56.08 20:56.08 6:44/M
5 Nicholas Roche Babylon 194 16 39 25:14.12 25:15.86 8:07/M
6 Jayden Crespi North Babylon 131 13 49 26:06.84 26:07.78 8:24/M
7 Mason Tomeo Ronkonkoma 49 8 85 30:19.92 30:33.25 9:46/M
8 Matthew Lopez Farmingdale 64 13 147 37:04.08 37:20.59 11:56/M
 
F 20 to 29
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Rachel Dempsey East Islip 31 25 13 21:55.05 21:55.05 7:03/M
2 Jennifer Halloran Bay Shore 93 29 24 23:45.03 23:48.71 7:39/M
3 Jennifer Wahlig East Meadow 59 24 25 23:49.76 23:55.96 7:40/M
4 Shaina Mae Rowley Bayshore 40 27 28 24:20.24 24:20.24 7:50/M
5 Nicole Morena Babylon 33 28 31 24:29.67 24:37.69 7:53/M
6 Katie Mulligan Melville 25 26 35 24:46.59 24:47.63 7:58/M
7 Kaitlyn Carney Bethpage 34 20 40 25:15.96 25:15.96 8:08/M
8 Sarah Bein Babylon 2 29 45 25:50.43 25:57.25 8:19/M
9 Alyssa Farrell Massapequa 66 27 48 26:05.56 26:08.15 8:24/M
10 Lindsay Wozniak Massapequa 9 29 62 28:17.98 28:31.87 9:07/M
11 Claudia Coles West Islip 103 23 66 28:27.76 28:31.63 9:10/M
12 Gabrielle Schwartz West isip 10 25 67 28:46.90 28:54.01 9:16/M
13 Olivia Jewett Smithtown 86 24 68 28:55.32 28:58.90 9:19/M
14 Kailey Lyons West Islip 120 28 74 29:48.60 29:53.36 9:36/M
15 Nicole Imhof Merrick 157 24 77 30:03.96 30:19.65 9:41/M
16 Jennifer Imhof Merrick 155 22 78 30:04.21 30:20.85 9:41/M
17 Marissa McAllister West Islip 21 24 79 30:12.72 30:23.77 9:43/M
18 Natalie McGowan Dix Hills 22 24 80 30:13.08 30:23.65 9:44/M
19 Kayla Jordan Freeport 84 22 83 30:16.04 30:27.01 9:45/M
20 Audra McCarthy Wantagh 117 24 84 30:16.10 30:24.48 9:45/M
21 Kelly Brayuha Bohemia 95 27 88 30:56.79 31:03.18 9:58/M
22 Brooke Tedesco Melville 94 25 89 30:57.29 31:04.03 9:58/M
23 Erika DeVito Dix Hills 121 29 94 31:10.63 31:23.72 10:02/M
24 Julia Allen Lindenhurst 100 26 96 31:15.57 31:19.98 10:04/M
25 Alyssa Zink Massapequa 5 28 101 31:50.20 31:55.37 10:15/M
26 Kimberly McGuinnrss Lindenhurst 11757 139 24 102 31:51.36 31:59.52 10:15/M
27 Melissa Wasiak Lindenhurst 14 26 103 31:51.80 32:02.22 10:15/M
28 Chelsea Sorahan West Islip 124 24 105 31:56.41 32:01.78 10:17/M
29 Juliette Polis East Islip 127 26 106 32:14.46 32:17.31 10:23/M
30 Reed Hiller Massapequa 160 27 109 32:28.16 32:44.24 10:27/M
31 Liz Baum East Islip 92 29 111 32:42.12 32:46.04 10:32/M
32 Teresa Errico Deer Park 87 27 113 33:03.77 33:14.26 10:39/M
33 abigail perez Deer park 166 25 118 33:35.91 33:57.82 10:49/M
34 Nabila Insanali East meadow 47 27 119 33:44.33 33:49.62 10:52/M
35 Keri Torres Bay Shore 106 29 126 34:36.23 34:53.72 11:08/M
36 Taylor Rojas Bohemia 201 27 132 35:16.16 35:23.35 11:21/M
37 Stephanie Arcuri Brightwaters 65 29 136 35:59.28 35:59.28 11:35/M
38 Victoria Dicanio Farmingdale NY 79 29 140 36:05.33 36:25.00 11:37/M
39 Lauren Sorahan Merrick 138 27 143 36:20.63 36:25.85 11:42/M
40 Paige Marrero Islip terrace 6 28 145 36:33.94 36:40.79 11:46/M
41 Jessica Anderson Levittown 142 26 146 36:53.24 37:02.88 11:52/M
42 Jennifer Crawford 11795 182 26 154 38:29.50 38:33.36 12:23/M
43 Kaitlynn Rigel Melville 134 27 163 45:29.05 45:41.68 14:38/M
44 Harpreet Kaur North Babylon 199 27 170 50:00.69 50:10.87 16:06/M
45 Stacey Tofalli North Babylon 52 29 171 53:09.53 53:26.60 17:07/M
46 Toni Buffalino Syosset 19 29 175 54:41.94 55:04.82 17:36/M
47 Kerri DeMayo Seaford 20 29 176 54:42.79 55:05.04 17:37/M
 
M 20 to 29
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Marc Saracino Nesconset 111 29 9 21:01.72 21:01.72 6:46/M
2 rich arcuri bay shore 178 26 10 21:03.38 21:04.52 6:47/M
3 anthony deluca West Islip 27 28 11 21:08.71 21:10.47 6:48/M
4 Brendan Carney Lindenhurst 82 27 30 24:23.35 24:30.33 7:51/M
5 ZACHARY STEIN STONY BROOK 197 20 34 24:39.35 24:39.35 7:56/M
6 Nick Gertz Port Jefferson station 186 23 43 25:19.11 25:34.26 8:09/M
7 Matthew Troop Centereach 125 29 44 25:24.29 25:32.31 8:11/M
8 Zach Gunusen Levittown 48 29 47 26:03.19 26:09.43 8:23/M
9 Brendan Sullivan Lindenhurst 169 27 57 27:35.57 27:44.14 8:53/M
10 Ben Rosen Massapequa 165 29 63 28:18.10 28:32.30 9:07/M
11 Karl Allison Islip terrace 78 28 64 28:24.36 28:30.65 9:09/M
12 Philip Brady West Islip 143 25 76 29:49.56 30:01.24 9:36/M
13 Erol Shadood Franklin Square 99 28 81 30:14.33 30:18.72 9:44/M
14 Tom Wichern Levittown NY 11756 60 27 82 30:15.45 30:27.01 9:44/M
15 Prateek Khurana Farmingdale 114 27 90 30:57.84 31:03.82 9:58/M
16 Spencer Wilson Dix Hills 122 26 93 31:09.39 31:22.07 10:02/M
17 Matthew Ferrugiari West Islip 123 24 104 31:55.63 32:00.77 10:17/M
18 Tyler Hartmann West babylon NY 11704 98 28 120 33:50.33 34:10.16 10:53/M
19 Anthony Arcuri Brightwaters 38 27 125 34:34.84 34:53.67 11:08/M
20 Brendan Nestola Merrick 137 28 134 35:51.70 35:57.79 11:33/M
21 kyle enriquez central islip 77 29 160 40:46.49 40:55.58 13:07/M
22 Isaac Baker Nesconset 195 21 165 46:38.69 46:55.62 15:01/M
 
F 30 to 39
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Amanda Houston West Babylon 146 30 18 22:31.96 22:31.96 7:15/M
2 Alanna Locast Wantagh 177 32 26 23:53.12 23:55.71 7:41/M
3 Kristen Sweeney Melville 191 34 38 24:58.06 24:59.26 8:02/M
4 GinaMarie Ferretti Lindenhurst 72 30 41 25:16.49 25:16.49 8:08/M
5 Katie Marmo North Babylon 62 35 52 26:19.16 26:19.16 8:28/M
6 Jocelyn Dollar Massapequa 43 39 53 26:26.45 26:31.42 8:31/M
7 Lauren Sonsky Smithtown NY 11787 68 30 55 26:40.06 26:45.87 8:35/M
8 Jess Volpi Massapequa 29 35 59 27:54.07 27:58.42 8:59/M
9 Nicole Ellis seaford 18 35 65 28:27.27 28:30.50 9:10/M
10 Alexa Osani Bay Shore 54 31 71 29:20.66 29:36.19 9:27/M
11 Kelly Donnelly Bay Shore 46 32 91 31:08.25 31:29.21 10:01/M
12 Monica Pearl Wantagh 3 33 95 31:13.79 31:18.41 10:03/M
13 Danielle Pehowich West Babylon NY 11717 70 31 97 31:18.83 31:25.38 10:05/M
14 Krysta Stasi West Islip 97 32 107 32:17.67 32:41.69 10:24/M
15 Gianna Gelosi North babylon 89 30 110 32:35.63 32:38.27 10:29/M
16 Melinda Gomez Islip 55 37 112 32:49.22 32:58.60 10:34/M
17 Amy Malone Kings Park 196 33 114 33:07.24 33:19.63 10:40/M
18 Christine Galioto Farmingdale 58 34 115 33:11.84 33:26.93 10:41/M
19 Jillian Gemma Farmingdale 83 31 116 33:13.77 33:26.38 10:42/M
20 Jaclyn Mazza N massapequa ny 11758 96 31 117 33:13.82 33:26.68 10:42/M
21 Corinne Howard Islip Terrace 108 39 122 33:55.05 34:10.05 10:55/M
22 Emily Ohearn St James 156 31 123 33:58.63 34:01.15 10:56/M
23 Michelle Dollinger Dix hills 185 33 127 34:41.26 34:54.12 11:10/M
24 Nicole Bauer Bay shore 57 32 135 35:54.13 35:58.90 11:33/M
25 Joanne Carelus Farmingdale 32 37 137 36:00.62 36:08.65 11:35/M
26 Stephanie DiCanio Farmingdale NY 80 32 138 36:05.04 36:24.10 11:37/M
27 Jillian Lyons Farmingdale 74 31 142 36:09.14 36:29.69 11:38/M
28 Amanda DiGrazia Seaford 24 34 149 37:12.45 37:34.84 11:59/M
29 Danielle Arcuri Brightwaters 135 34 152 37:26.12 37:45.79 12:03/M
30 Angela Czypinski Wantagh 198 35 158 40:04.65 40:19.85 12:54/M
31 Jessica Lorey Huntington 133 34 159 40:33.08 40:46.39 13:03/M
32 Jenna Marino Farmingdale 17 36 161 40:57.61 41:14.91 13:11/M
33 Skye DiSilvestro Deer Park 53 30 172 53:09.78 53:26.10 17:07/M
34 Nicole Parker Wantagh 189 38 177 1:05:38.55 1:06:01.40 21:08/M
 
M 30 to 39
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Frank Arcuri FREEPORT 112 32 4 19:20.36 19:20.36 6:13/M
2 Tyler Mannino Bay Shore 41 32 7 20:54.48 20:56.53 6:44/M
3 David Domena Central Islip 119 38 14 22:00.77 22:02.45 7:05/M
4 Peter Lehmann Bay Shore 61 37 15 22:01.59 22:03.99 7:05/M
5 Justin McClafferty Farmingdale 12 34 16 22:09.29 22:10.78 7:08/M
6 Chris Phillips Oakdale 101 30 17 22:11.50 22:12.14 7:09/M
7 Ssuarlin Maldonado Bayshore 51 38 20 22:48.54 22:50.98 7:20/M
8 Justin Thomson Babylon 116 36 29 24:20.77 24:33.05 7:50/M
9 Scott Schneider Massapequa Park 16 36 33 24:35.34 24:47.85 7:55/M
10 Joel Van Houten Babylon 67 36 36 24:53.69 24:57.43 8:01/M
11 Ahmad Rahman Glastonbury 175 37 42 25:18.20 52:48.80 8:09/M
12 Antonio Crespi North Babylon 130 30 50 26:13.28 26:15.77 8:26/M
13 Drew Alaggio Babylon 200 30 51 26:15.78 26:19.97 8:27/M
14 Vinny Galasso West islip 151 33 54 26:32.57 26:37.09 8:33/M
15 Newton Marsenat West Babylon 144 35 58 27:44.68 27:55.04 8:56/M
16 Anthony Echevarria Deer Park 88 30 69 28:58.10 29:08.38 9:19/M
17 Michael Hartley Lindenhurst 15 33 73 29:24.12 29:42.20 9:28/M
18 Michael Jimenez West Babylon New York 1 69 30 98 31:19.01 31:25.13 10:05/M
19 John Cipriano Levittown 85 35 133 35:51.12 36:01.90 11:32/M
20 Michael Stufano Massapequa Park 136 32 139 36:05.31 36:24.62 11:37/M
21 Travis Lyons Farmingdale 73 32 141 36:09.07 36:29.18 11:38/M
22 Michael Zappa Oceanside 105 39 156 39:39.65 39:58.88 12:46/M
 
F 40 to 49
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Lynne McCandless Lindenhurst 115 47 72 29:23.93 29:41.14 9:28/M
2 Loren Ruckdeschel Farmingdale 168 43 131 35:11.08 35:31.52 11:19/M
3 Gladys Jimenez Old Bethpage 8 49 148 37:08.07 37:32.45 11:57/M
4 Helene Schorr East Northport 187 48 150 37:16.30 37:39.21 12:00/M
5 Diana Lopez Farmingdale 63 44 151 37:16.39 37:32.14 12:00/M
6 Taryn Aponte Amityville 104 44 155 39:27.23 39:46.14 12:42/M
7 Andrea Ripp Bayport 172 48 162 43:00.07 43:13.57 13:50/M
8 Johana Velasco West Babylon 7 40 168 49:37.20 49:48.70 15:58/M
9 Dena Klein Dix hills 42 41 174 53:53.66 54:10.93 17:21/M
 
M 40 to 49
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Andrew Granelli Centerport 154 41 12 21:49.70 21:49.70 7:02/M
2 BEAU ALESI deer park 192 48 27 24:16.99 24:18.96 7:49/M
3 David Briganti Massapequa 44 42 37 24:54.81 25:00.32 8:01/M
4 Joseph Tomeo Ronkonkoma 50 43 87 30:36.10 30:50.48 9:51/M
5 Michael Greve Brightwaters 159 42 92 31:09.38 31:29.66 10:02/M
6 Michael Howard Islip Terrace 107 40 121 33:54.52 34:09.53 10:55/M
 
F 50 to 59
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Terri Karnessis Karnessis Smithtown 102 51 32 24:30.29 24:32.08 7:53/M
2 Sally Glasser East Northport 161 53 60 28:02.88 28:13.05 9:02/M
3 Margaret Kelly Bay Shore 126 54 61 28:11.81 28:21.35 9:05/M
4 Elizabeth Lawn Smithtown 129 52 86 30:22.21 30:28.88 9:47/M
5 Jennifer DeSpagna Huntington 181 58 99 31:27.73 31:35.55 10:08/M
6 Karen Nigro Smithtown 163 59 108 32:22.37 32:45.57 10:25/M
7 Marie Capella Bay Shore 184 50 128 34:42.63 34:55.58 11:10/M
8 Cheryl Rush St. Albans 56 52 167 48:04.91 48:29.31 15:29/M
9 Denise Horton Massapequa Park 180 51 169 49:37.86 49:50.09 15:58/M
 
M 50 to 59
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Scott Mastellon Smithtown 174 51 19 22:47.14 22:48.74 7:20/M
2 Douglas Caputo Fresh Meadows 183 53 21 23:11.48 23:13.79 7:28/M
3 Milton Yanza Patchogue 158 50 22 23:26.88 23:26.88 7:33/M
4 Dennis Acosta Lake ronkonkoma 176 53 46 25:59.12 26:00.82 8:22/M
5 Guy Lodico Saint James 145 59 56 26:44.07 26:45.65 8:36/M
6 Paul D’Elisa Manorville 179 59 70 29:08.96 29:16.48 9:23/M
7 John Roche Babylon 193 56 75 29:49.46 29:59.74 9:36/M
8 Glen Phillips North Babylon 153 58 100 31:46.33 32:06.74 10:14/M
9 marc strent commack 141 52 130 34:58.36 35:19.60 11:15/M
 
F 60 to 69
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Donna Rosen Jericho 152 66 157 39:46.79 40:01.65 12:48/M
2 Laura Allen West Islip 13 60 164 45:49.28 46:00.79 14:45/M
 
M 60 to 69
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Paul Salerni Little Neck 162 66 23 23:37.42 23:37.42 7:36/M
2 Michael Petersen Saint james NY 11780 170 62 124 34:12.42 34:28.85 11:01/M
3 Tom Arnold East Setauket 171 64 129 34:51.32 35:07.52 11:13/M
4 Keith Boehm Central Islip 164 62 153 37:45.99 37:59.52 12:09/M
5 Frank Arcuri Merrick 113 64 166 47:04.05 47:24.62 15:09/M

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media